Ako si vybrať strešnú krytinu?

Ako si vybrať strešnú krytinu?

O tom, ako by mal vyzerať náš vysnívaný domov, má väčšina z nás presnú predstavu. Avšak vieme aj to, ktoré materiály pri stavbe či prerábke použiť?
Jednou z najväčších investícií je investícia do strešnej krytiny, ktorá má výrazný vplyv na životnosť nášho domova. Na trhu je množstvo druhov strešných krytín. Od betónových či keramických škridiel, cez vláknocementové šablóny, plechové krytiny, až po asfaltové pásy, plastové krytiny, ušľachtilú bridlicu a prírodné materiály, ako slama a drevo.
Keďže strešná krytina predurčuje dlhovekosť budovy, je nutné si vybrať takú, ktorá bude vyhovovať našim potrebám. Siahnuť môžeme po rozmanitých materiáloch, ktorými vieme strechu pokryť. Čo treba brať do úvahy, aby sme si vybrali správne? V článku sa budeme zaoberať rôznymi druhmi strešnej krytiny, ich osobitnými vlastnosťami, ako aj ukazovateľmi, ktoré môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Cenová ponuka

Zložitosť strechy a jej doplnky

Strechy môžu mať rôzne základné tvary. Od jednoduchších, ako napríklad pultová a sedlová strecha, cez zložitejšie valbové a manzardové, až po zložitejšie, ktoré sú doplnené rôznymi výklenkami, vikiermi a pod. Čím je strecha zložitejšia, tým je náročnejšia na dotiahnutie detailov a zároveň citlivejšia na prípadné defekty. Zložitejšie strechy si vyžadujú viac doplnkových komponentov, čo sa potom odráža aj na konečnej cene strechy.

Dôležitým komponentom je ventilácia strešného plášťa, ktorá zabezpečuje kvalitu konštrukcie na dlhé roky. Treba si dávať pozor, aby bola strecha dostatočne prevetraná a teda, aby bolo dobre riešené prúdenie vzduchu. Na odkvapovej hrane aj na hrebeni zabezpečíme vetranie prostredníctvom odvetrávacích škridiel. Pri štítových stenách je potrebné pridať tzv. krajovky na bočných hranách strešnej konštrukcie.

Polovičné škridly sú nevyhnutné pri valbovych strechách, kde sa nachádzajú nárožia a úžľabia, pri ktorých je potrebné strešnú krytinu rezať. Práve polovičné škridly nám zaručia odborné vytvorenie nárožia a úžľabia.

Zanedbanie použitia betónových doplnkov môže mať vplyv na celkové technické riešenie strešného plášťa a znížiť celkovú cenu strechy. Zároveň môže mať negatívny vplyv aj na kvalitu a trvanlivosť strechy. Pred pokladaním strešnej krytiny je preto dobré myslieť a uvedomiť si všetky doplnky, ako anténna prechodka či adaptér pre solárne hadice.

Sklon strechy

Sklon strechy je, jednoducho povedané, uhol medzi strešnou plochou a vodorovnou rovinou. Každá strešná krytina má presne stanovený minimálny bezpečný sklon, ktorý určuje minimálny uhol sklonu strechy, pre ktorý je krytina vhodná. Strešnú krytinu môžeme inštalovať aj na strechu s nižším sklonom, ako je bezpečný sklon strechy. No pri takejto inštalácii musíme vykonať doplňujúce opatrenia, aby sme vytvorili vodotesné podstrešie. Treba počítať s tým, že všetky tieto opatrenia sú spojené s väčšou prácnosťou a s vyššími finančnými nákladmi.

Ideálne je, keď rešpektujeme všetky odporúčania výrobcu. Ako príklad si vezmime škridlové krytiny. Je možné ich inštalovať na sklony od 22,5° do 45°. Existujú aj typy, ktoré sa dajú použiť od 7° do 60°, ale je potrebné dodržať odporúčaný postup montáže. Netreba zabúdať na pravidlo, čím má strecha väčší sklon, tým menej vody sa dostane pod krytinu. A, samozrejme, naopak.  Ďalším dôvodom na pozornosť ku sklonu je stabilita.

Ešte len plánujete stavať dom? Ak máte tú možnosť, dobre si zvážte, ktorý druh strechy si vyberiete. Odporúčané sklony sa líšia pre rôzne typy krytín. Je dosť pravdepodobné, že prispôsobovaním sklonu budete musieť zvyšovať aj svoj rozpočet. Zrazu budete musieť kupovať ďalšie komponenty, ktoré zabezpečia hydroizoláciu a stabilitu strechy.

Životnosť

Vlastnosti materiálu a technológia výroby definujú rôznu životnosť jednotlivých druhov krytín. Keramické a betónové škridly sú veľmi odolné a môžu slúžiť 80 až 100 rokov. Bridlicová krytina preukazuje unikátnu životnosť, až 200 rokov, ale je potrebné zvážiť, z akého náleziska pochádza. Plastová a asfaltová krytina je tiež veľmi dlho životaschopná. Môže vydržať 40 až 100 rokov, avšak musíte si dať pozor na jej kvalitu, inak sa môže životnosť skrátiť.

Odolnosť

Krytina by mala byť dostatočne odolná, aby sa vedela vyrovnať s dažďom, vetrom, snehom a chemickými časticami vo vzduchu.

Veľmi odolná v extrémnych podmienkach je keramická krytina. Vďaka technológii výroby zostáva nezmenená počas celej jej životnosti. Betónová krytina je známa svojou pevnosťou a farbou, ktorá zostáva stála. Plechová krytina je tiež veľmi odolná voči poveternostným vplyvom, no môže spôsobovať hluk, ak dážď padá na jej povrch. Asfaltová, plastová a bridlicová krytina dobre odolávajú zmenám počasia.

Pri výbere krytiny je veľmi dôležité pozerať sa na technológiu výroby alebo typ povrchovej úpravy, pretože to môže mať veľký vplyv na samotné vlastnosti daného druhu krytiny.

Hmotnosť

Konštrukcia krovov sa pomerne líši v situácii podľa toho, či staviame nový dom od základu, alebo máme už starší, ktorý prerábame. V prvom prípade môžeme použiť akýkoľvek druh krytiny, pretože krov má nadimenzovanú nosnú konštrukciu. Od ľahkých plechových, asfaltových alebo vláknocementových typov, až po ťažšie betónové, keramické alebo bridlicové. Komplikovanejšie je to v prípade rekonštrukcie. Tu musíme zvážiť stav krovu a podľa toho vybrať vhodnú krytinu, a taktiež zohľadniť zaťaženie snehovou prikrývkou alebo silným vetrom.

Údržba krytiny

Pri výbere strešnej krytiny sa nič nekončí. Veľmi podstatná je aj jej následná údržba. V závislosti od druhu krytiny je potrebné zvážiť typ údržby. Prírodné materiály, ako je drevo alebo slama, vyžadujú vyššiu a častejšiu údržbu, ako napríklad chemické ošetrenie proti škodcom.

Na druhej strane, plastová krytina si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Prítomnosť mikroorganizmov na streche je prirodzený jav, ktorý je ovplyvnený rôznymi faktormi. Betónová škridla je schopná samočistenia, čo odstraňuje nečistoty. Rovnako aj keramická krytina, ktorá je opatrená povrchovou úpravou, ako napríklad engoba alebo glazúra, a má hladký povrch, brániaci usadzovaniu nečistôt.  Strecha tak zostáva dlhodobo čistá a pekná.

Ako si vybrať strešnú krytinu?

Cena strešnej krytiny

Cena strešnej krytiny je citlivou témou. Môže sa líšiť v závislosti od typu použitého materiálu (napríklad bridlica je drahšia ako plech) a ďalších faktorov, ktoré sú potrebné pri pokladaní. Napríklad plné debnenie, ak je požadované pre niektoré druhy strešných krytín, ako sú napríklad asfaltové šindle, môže cenu zvýšiť.

Estetické hľadisko

Rovnako dôležité je zohľadniť aj to, ako bude strešná krytina vyzerať. Každý z nás má iný vkus, avšak nová strecha by mala odzrkadľovať charakter budovy, okolia, celkovej krajiny a zapadať aj do pamiatkovej zóny. Našťastie, v súčasnosti je rozsah možností veľmi široký, vrátane množstva farebných odtieňov, rozdielnych tvarov (ploché, vlnité) a štýlov (napríklad klasické, rustikálne alebo moderné).

Nikto nechce, aby mu pršalo do obývačky.

Ak chcete, aby vám strešná krytina vydržala naozaj dlhé roky, musíte pri jej výbere dbať na rôzne aspekty, ktoré sme spomenuli v článku. Počas pokladania si nezabudnite poriadne preveriť postupy a techniky. Aby ste sa vyhli problémom, najlepšie je zavolať si na pomoc odborníkov, ktorí vám so všetkým pomôžu. Koniec-koncov, ani tá najdrahšia krytina nebude taká odolná, ak ju položíte nesprávne. Nikto predsa nechce, aby mu pršalo do obývačky.

Cenová ponuka


Zdroj: krytina.sk