Postup zatepľovania kontaktnej fasády

Všeobecné zásady vykonávania systémov ETICS stanovuje norma STN 73 2901: Vykonávanie vonkajších tepelnoizolačných kompozitných systémov ETICS. Nižšie uvedený technologický postup je len výber najzákladnejších princípov vykonávanie ETICS. Montážny návod jednotlivých systémov sa môže líšiť, preto je nutné vždy dodržať technologický postup zvoleného zatepľovacieho systému.


Príprava podkladu
Tepelno-izolačné dosky je možné lepiť iba na súdržný, dostatočne pevný a rovný podklad bez prachu a iných nečistôt. Odporúča sa povrch fasády umyť tlakovou vodou, vykonať penetráciu starej omietky, prípadne vyrovnať nerovnosti novou omietkou. Rovina podkladu by mala byť max. 20 mm / m, resp. 10 mm / m pri celoplošnom lepení.


Založenie zateplenie
Certifikovaný soklový profil s lištou je najčastejší spôsob založenia fasády. V súčasnosti sa postupne prechádza na zakladacie profily z plastu, pretože nevytvárajú tepelné mosty, nedilatujú a sú cenovo výhodnejšie.


Lepenie izolačných dosiek
Na kontaktné zateplenie fasády sa používajú izolanty z EPS expandovaného polystyrénu alebo fasádne minerálne dosky. Sivý penový polystyrén, napríklad ISOVER eps GREYWALL, biely polystyrén ISOVER eps 70F rovnako ako fasádne minerálne dosky ISOVER CLIMA034 so sklenej vlny, ISOVER TF PROFI z kamennej vlny sa lepí iba po obvode s  vnútornými "bodmi" tak, aby kontaktne lepená plocha bola min. 40%. Minerálna izolácia z kolmých vlákien, ISOVER NF 333 sa vždy lepí celoplošne.


Kotvenie hmoždinkami
Po nalepení dosiek a primeranom vytvrdnutí lepidla (min. 24 hodín) sa vykonáva prebrúsenie dosiek brúsnym hladidlom tak, aby sa odstránili prípadné drobné nerovnosti. Po prebrúsení sa kotvia dosky tanierovými hmoždinkami.


Ochrana hrán a tepelnej izolácie pri montáži
Nárožné a ostatné hrany sa musia vystužiť špeciálnymi profilmi, alebo zdvojením výstužnej sieťoviny pri menej náročných aplikáciách. Pri oknách a dverách sa vykoná diagonálne spevnenie v rohoch otvorov pruhom perlinky o min. rozmeroch 300 × 500 mm.


Penetrácia podkladu
Penetrácia sa vykonáva pre zníženie a zjednotenie nasiakavosti výstužnej vrstvy, aby bolo možné následne bez problémov aplikovať vrchnú vrstvu omietky. Do penetračného náteru je možné pridať farbu odtieňa výslednej povrchové úpravy, alebo rovno kúpiť farebnú penetráciu.


Základná (výstužná) vrstva
Vykonáva sa obvykle po 1-3 dňoch od ukončenia lepenia dosiek a prípadnom kotvení hmoždinkami. Vystuženie základnej vrstvy sa robí ručne plošným zatlačením sklenenej sieťoviny napr. VERTEX do vonkajšej tretiny základnej vrstvy.


Realizácia povrchových úprav
Ako povrchové úpravy pre kontaktné zatepľovacie systémy sa najčastejšie používajú ušľachtilo tenko vrstvové omietky rôzneho zloženia, farieb a štruktúr. Podľa použitého spojiva sa používajú omietky akrylátové, silikónové, silikátové, alebo silikón-silikátové. Pre vatové systémy sa používajú všetky priedušné typy omietok.

Vystužovanie hrán perlinkou