Posuňte váš drevodom na nový level vďaka sadrokartónovým doskám

Drevo bolo po tisícročia najpoužívanejším stavebným materiálom a aj dnes sa drevodomy tešia veľkej popularite. Súčasné stavby z dreva však môžete ešte zdokonaliť použitím sadrokartónových dosiek.

Na dlhodobej popularite drevených domov nie je nič prekvapivé. Drevo je prírodný materiál, ktorý pozitívne vplýva na emócie obyvateľov drevodomov. Z dreva cítia jeho dlhú históriu a tradíciu, vnímajú jeho vôňu, sfarbenie a textúru a jeho celkový vplyv na psychickú pohodu. Bývanie v drevodomoch je prospešné pre fyzické aj mentálne zdravie.

V súčasnosti je drevo populárne aj vďaka svojim ekologickým vlastnostiam. Je to hlavne vďaka tomu, že má zápornú bilanciu emisií a CO₂. V praxi to znamená, že počas svojho životného cyklu pohltí množstvo škodlivín, čím kompenzuje ich tvorbu pri spracovaní. Vďaka tomu moderné drevostavby svojou trochou prispievajú k ekologickej budúcnosti našej planéty.

Expresná stavba drevodomov

Drevo navyše oceňujú aj stavitelia. Je ľahko spracovateľné, má úžasné fyzikálne a úžitkové vlastnosti. Dýcha a v porovnaní s anorganickými stavebnými materiálmi sa dokáže pružnejšie prispôsobiť okolitým podmienkam. V neposlednom rade patrí stavba drevodomov k tým rýchlejším.

Najčastejšie sa drevostavby stavajú z veľkoplošných dielcov alebo sa používajú sendvičové konštrukcie pre montované drevostavby. Pri prvom type sú jednotlivé stavebné dielce zhotovené z drevených hoblovaných hranolov, sadrokartónových dosiek a minerálnej izolácie. Takéto hotové dielce sú potom pomocou žeriavu jednoducho uložené na miesto a hrubá stavba drevodomu tak môže byť hotová už za niekoľko dní.

Druhou populárnou metódou sú sendvičové konštrukcie. Podstatou sendvičového drevodomu je skeletová konštrukcia z drevených trámikov, vyplnená tepelnou a akustickou izoláciou a opláštená sadrokartónovými doskami. Táto metóda sa vyznačuje vysokou pevnosťou a flexibilitou.

Sadrové dosky na každý problém

Aj napriek všetkým ich výhodám bývajú drevodomy niekedy kritizované kvôli nižšej odolnosti voči vlhkosti alebo kvôli tomu, že nebývajú dobre odhlučnené. Tieto problémy môžete ľahko vyriešiť s pomocou sadrokartónových dosiek od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain.

Nadbytočná vlhkosť môže byť často príčinou vzniku plesní alebo húb. Tomuto problému sa viete ľahko vyhnúť s použitím stavebných sadrokartónových dosiek RigiStabil. Majú zvýšenú odolnosť vo vlhkom prostredí a vďaka svojej vysokej pevnosti sa hodia aj na použitie do nosných stien.

Do priestorov s dlhodobo zvýšenou vlhkosťou, ako sú kuchyne alebo kúpeľne, sa zase najviac hodí doska Glasroc X. Neobsahuje žiadny organický komponent, ktorý by mohol predstavovať živnú pôdu pre plesne. Odolnosť dosky Glasroc X voči vode zaisťuje okrem impregnácie sadrového jadra aj povrchová sklená tkanina, opatrená ochranným vodoodpudivým náterom.

48710648_1920Glasroc X je doska odolná voči vode

Pokiaľ sa bojíte, že vo vašom drevodome budete mať problémy s nadmerným hlukom, siahnite po sadrokartónovej doske Habito. Konštrukcie z týchto extrémne pevných dosiek majú výborné hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti a teda zvukovej izolácie, preto sú vhodné na odhlučnenie stien.

48710647_1920Dosky Habito tvoria výbornú zvukovú izoláciu

Nech sa pri stavbe či rekonštrukcii vášho drevodomu rozhodne použiť ktorúkoľvek kombináciu sadrokartónových dosiek, môžete si byť istí, že vám do života prinesú pohodlie a vysoký komfort bývania.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.