V čom môže pomôcť orientácia vlákna vlny a čo spôsobia nevhodné hmoždinky? Pozrite si najčastejšie chyby v zateplení fasády

Funkčné aj estetické. Zateplenie fasády stavby je rozhodne tou súčasťou projektu, do ktorej sa oplatí investovať čas, peniaze, trpezlivosť a pristúpiť k nej s maximálnou precíznosťou. Vysvetlíme vám, že zateplenie vonkajšej fasády nemusí byť vôbec také náročné, ak si dáte pozor na najčastejšie chyby.

Ak ste sa rozhodli pustiť do zateplenia vonkajšej fasády novostavby alebo rekonštruovaného domu, určite viete, že najdôležitejším krokom je výber správneho materiálu. Množstvo výhod má tepelná izolácia z minerálnej vlny. Minerálna vlna má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, chráni pred hlukom a je zaradená do najbezpečnejšej nehorľavej triedy A1. Zaručuje tiež vysokú priepustnosť vodnej pary.

Charakter materiálu však ovplyvňuje aj jeho montáž. Minerálna izolácia s pozdĺžnymi vláknami ISOVER TF PROFI sa lepí iba po obvode s vnútornými bodmi tak, aby kontaktne lepená plocha bola min. 40%. Minerálna izolácia z kolmých vlákien, napríklad ISOVER NF333 sa vždy lepí celoplošne.

Príliš mäkký materiál bráni správnemu ukotveniu

Keď sa už rozhodnete pre zateplenie fasády minerálnou vlnou, vyberajte takú, ktorá je dostatočne pevná. Ak je materiál príliš mäkký, hmoždinke na jej upevnenie nebude klásť odpor, tá sa potom dostane príliš hlboko a vlnu neukotví.

Uistite sa tiež, že hmoždinka v podklade dobre drží. Môže sa stať, že je hmoždinka zle zatlčená alebo nie je vhodná pre vybraný typ podkladu. Najčastejšou chybou je používanie hmoždiniek na kotvenie polystyrénu.

obr1Dôležité je používať správnu hmoždinku pre správny typ podkladu.
Na obrázku hmoždinka nedrží správne, keďže nie je vhodná pre tento typ podkladu.
Ide totiž o hmoždinku na kotvenie polystyrénu (má malú hlavičku).
Zdroj: isover.cz/inspektori

Povrch nevyrovnávajte polystyrénom

Chyby sa môžete dopustiť aj pri vyrovnávaní povrchu. Z hľadiska požiarnej bezpečnosti je absolútne neprípustné dorovnávať povrch fasády tým, že umiestnite polystyrén pod minerálnu vlnu. Malé rozdiely v povrchu sa dajú upraviť lepidlom. V prípade, že je fasáda výraznejšie nerovnomerná, použite na zateplenie vlnu s kolmým vláknom (napríklad izolačné dosky z čadičovej vlny ISOVER NF 333). Tie sa dajú zbrúsiť a krivosť steny sa tak vykompenzuje.

obr2Z požiarneho hľadiska je absolútne neprípustné použiť polystyrén pod vatou ako to vidíme na obrázku.
Podkladová vrstva sa musí zrovnať iným spôsobom.
Zdroj: isover.cz/inspektori

Vo všeobecnosti však platí, že tepelnoizolačné dosky je možné lepiť iba na súdržný, dostatočne pevný a rovný podklad bez prachu a iných nečistôt. Odporúča sa povrch fasády umyť tlakovou vodou, vykonať penetráciu starej omietky, prípadne vyrovnať nerovnosti novou omietkou. Rovina podkladu by mala byť max. 20 mm/m, resp. 10 mm/m pri celoplošnom lepení.

O povrchovej úprave premýšľajte vopred

Pri zatepľovaní fasády by ste mali mať premyslené aj to, ako bude fasáda domu vyzerať. Pokiaľ plánujete napríklad obkladový fasádny pásik, musíte zvoliť aj vhodný technologický postup: izoláciu ukotvovať skrutkovacou hmoždinkou s oceľovým tŕňom, a to minimálne osem kusov na meter štvorcový s kotvením cez vystužujúcu sieťovinu (perlinku).

Ako povrchové úpravy pre kontaktné zatepľovacie systémy sa však najčastejšie používajú tenkovrstvové omietky rôzneho zloženia, farieb a štruktúr. Podľa použitého spojiva sa používajú omietky akrylátové, silikónové, silikátové alebo silikón-silikátové. Jednotlivé druhy sa líšia svojimi vlastnosťami, predovšetkým priepustnosťou vodných pár, pružnosťou, spracovateľnosťou či odolnosťou proti riasam.

Detailný postup zatepľovania fasády nájdete na tomto odkaze. Ak však narazíte na neočakávaný problém, alebo chcete konzultácie ešte pred začatím projektu, neváhajte kontaktovať našich odborníkov.