Zajtra maľujeme. Pripravení?

Izby sú vypratané, nábytok prikrytý, steny čisté a hladké, materiál nachystaný, návody naštudované. Ešte kým sa pustíme do penetrovania stien, musíme urobiť poslednú vec. Rozhodnúť sa, čím budeme penetrák a farbu nanášať. V tomto bode nejeden domáci majster zaváha. Viete, aké maliarske potreby si zaobstarať a ako s nimi narábať tak, aby ste mali z výsledku radosť?  

Valček alebo štetec? Ale aký?
Je to na vás, ale je fajn mať oboje. Vysvetlíme. Guľatá masívna maliarska štetka osadená zvyčajne prasacími štetinami je vhodná na prvý náter, pretože ho lepšie zapracuje do omietky – z rovnakých dôvodov niektorí majstri nanášajú takouto klasikou aj penetráciu. Prírodné štetiny nasiaknu penetráciou a farbou lepšie než syntetické. Ak váhate, či sú lepšie maliarske štetky a štetce s prírodnými alebo skôr syntetickými štetinami, fakt je, že prírodný vlas zvláda nápor lepšie, dlhšie si udrží tvar a ak sa oň budete dobre starať, bude vám takáto štetka/štetec slúžiť celé roky a môžete ňou/ním maľovať donekonečna garáž, pivnicu (teda staré nesúdržné povrchy, s ktorými by si valček neporadil), ale aj izby.
S maliarskou štetkou to však treba trošku vedieť, aby ste pri delikátnej práci nenarobili šmuhy. Pre neskúsených je teda na druhý a prípadný tretí náter, pri ktorom už trošku ide aj o parádu, predsa len vhodnejší valček. Pracuje sa s ním rýchlejšie aj čistejšie. Ak ste si na maľovanie vybrali kvalitnú maliarsku farbou s vysokým krytím (odporúčame napríklad ST LINE Optima) a potrebujete dosiahnuť tenkú a rovnomernú vrstvu náteru, vypýtajte si v stavebninách plyšový valček. Povrch takéhoto valčeka tvorí polyamid a vďaka hrubšiemu polstrovaniu a dlhšiemu vlasu vydrží oveľa viac než lacnejší univerzálny hobby valček z polyesteru.
Spolu s valčekom (veľkosť 18 – 22 cm) si kúpte aj maliarsku vaničku s mriežkou na otieranie prebytočnej farby. Nezabudnite na štetec zárohák na dlhšej rúčke, aby ste sa dostali aj za radiátory a k valčeku, samozrejme, patrí aj teleskopická tyč, keby vám to na požičanom maliarskom rebríku nakoniec predsa len nešlo. Hoci profesionáli nanášajú farbu do rohov rohovým valčekom, dá sa to urobiť aj klasickým plochým štetcom. Berte aj ten.
O striekacej pištoli, ktorá je popri valčeku a štetke pri maľovaní treťou možnosťou, potrebuje laik vedieť len to, že ňou síce dosiahnete krásne rovnomerné pokrytie povrchu farbou, ale pri maľovaní bežného bytu ju využíva málokto. Pri striekaní stien totiž vzniká oveľa väčší neporiadok ako pri maľovaní staršími metódami.
Pozor, dôležité! Valček, štetku aj štetce namočte na niekoľko hodín do vody, aby z nich odišli chuchvalce a nečistoty z výroby, starostlivo ich vyžmýkajte a nechajte dobre vyschnúť. Po tomto ošetrení bude ich povrch jemnejší a budú lepšie nasávať farbu.

Je ráno, začíname!
Ešte raz skontrolujte, či sú podlahy zakryté a všetky vypínače, podlahové lišty, zárubne a okenné rámy oblepené maliarskou páskou. Pásku odporúčame k povrchom pritlačiť špachtľou, nechceme ani len milimetrovú medzeru (hrozia stekance). Ako na potvoru, čím kvalitnejší penetračný náter a farbu ste si zadovážili, tým horšie sa budú po zaschnutí odstraňovať. Na skle a dlažbe môže penetrák zanechať škvrny naveky.
Na čisté vyspravené steny naneste štetkou či valčekom penetračný náter. Penetrácia musí úplne vsiaknuť a nesmie zanechať na povrchu stien lesklý film. Po zaschnutí môžeme pokračovať.
Štetka či štetec sa nenamáča do farby celý, ale len do polovice. Zvyšok penetrácie či farby vyžmýkajte o stenu vedra, vaničky či plechovky .
Profíci začínajú stropom a až potom prejdú na steny, pričom postupujú od okna smerom do stredu miestnosti. Najskôr sa pohrajte s detailami. Štetcom namaľujte rohy, rozhrania stien a miesta okolo vypínačov. Potom vezmite valček a postupujte od okna smerom do centra miestnosti, dajte si pritom pozor na to, aby sa jednotlivé pruhy neprekrývali.
Po namaľovaní stien strhnite pásky zo zásuviek a vypínačov a plochým štetcom domaľujte prípadné vynechané plochy.
Vyskúšajte techniku písmena W. Ak maľujete veľkú plochu valčekom, napíšte písmeno W a potom cezeň písmeno M bez zdvihnutia valčeka. Pri maľovaní na menej pevné podkladové nátery sa valčekom nevracajte viackrát na jedno miesto, aby ste ich nestrhli. Valček musí byť pri aplikácii farby rovnomerne pokrytý farbou a po celý čas dostatočne mokrý. Nenechajte štetce a valček zaschnúť. Ak ich práve nepotrebujete, prikryte ich vo vaničke vlhkou handrou. V priebehu maľovania zriedený náter občas premiešajte. Po ruke majte vždy čistú mokrú handru a rolku papierových utierok a veľké škvrny a nánosy farby priebežne odstraňujte alebo tým niekoho poverte. Pri upratovaní si do vody so saponátom pridajte ocot. Ten je na šmuhy najlepší. Neustále vetrajte. Posledným bodom je radosť z voňavých, hygienicky čistých a krásnych stien namaľovaných vaším obľúbeným odtieňom. Kochajte sa, zaslúžite si.

Nákupný zoznam: zakrývacia fólia, sadra (tmel), špachtľa, brúsny papier, jemný štetec, masívna guľatá alebo hranatá štetka, dlhý plochý štetec, tzv. zárohák, plochý štetec na rohy, valček a teleskopická tyč k nemu, maliarska vanička s mriežkou.