Zlepšite svoje zdravie so sadrou

V dnešnej dobe trávime vo vnútri prevažnú väčšinu nášho dňa. Z toho dôvodu je dôležité, aby toto prostredie - práca, domácnosť alebo škola - bolo čo najpríjemnejšie pre telo aj myseľ. Svoju rolu pri tom zohráva aj úprava stien.

V tom, ako na nás vplývajú interiéry, zohráva svoju rolu široká škála faktorov. Naše zmysly reagujú na teplotu, farby stien a podláh, množstvo hluku z ulice alebo od susedov, svetlo dopadajúce cez okno, kvalitu vzduchu alebo dizajn nábytku. Ak nedosahujú tieto parametre čo najvyššie kvality, môže to mať negatívny vplyv na našu náladu, produktivitu a dokonca aj zdravie. Krikľavé farby v interiéroch napríklad vyčerpávajú oči a vyvolávajú nervozitu, nedostatok prirodzeného denného svetla je zase zodpovedný za únavu a stratu koncentrácie.

Budovy, ktoré tieto parametre nedosahujú, tzn. sú príliš hlučné, chladné alebo tmavé, sú často spájané so syndrómom chorých budov (SBS – Sick Building Syndrome). Je to zdravotný syndróm, ktorý je priamo spôsobovaný pobytom v takýchto chorých budovách. Prejavuje sa podráždenými očami, upchatým nosom, bolesťami hlavy, únavou, poruchami koncentrácie, podráždenosťou a ďalšími. Britské odhady vyplývajúce zo štúdií ukazujú, že viac ako 8% pracujúcej populácie sa stretlo s príznakmi SBS v takej miere, že ich zdravie a pracovná aktivita boli vážne narušené.

Omietkami proti syndrómu SBS

Jedným zo spôsobov, ako môžete úspešne bojovať proti syndrómu chorých budov, je s pomocou vhodne zvolených omietok. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že z čím prírodnejších materiálov sú vyrobené a čím menej chemických prostriedkov je do nich pridaných, tým lepšie sú pre zdravie. Prírodné materiály a minimum chemikálií sú dôležité hlavne pre alergikov a ľudí s respiračnými ochoreniami.

Týmto kritériám najviac vyhovujú práve sadrové omietky. Sadra je prírodný materiál, ktorý je spracovávaný pri nízkych teplotách, vďaka čomu je ekologickejší ako iné materiály. Omietky zo sadry tiež vyhovujú aj alergikom, lebo vďaka svojim antistatickým vlastnostiam a nízkej povrchovej vodivosti nepriťahujú a nezachytávajú prach, ktorý by dráždil nos alebo oči.

Sadrové omietky vďaka svojej pórovej podstate pomáhajú regulovať aj vlhkosť v ovzduší. Ich póry dokážu nielen prijímať prebytočnú vlhkosť z ovzdušia, ale ju aj do neho odovzdávať naspäť v prípade, že vzduch v miestnosti je príliš suchý. Aj z toho dôvodu sú ako stvorené do priestorov, ktoré zažívajú časté výkyvy vlhkosti vzduchu. Vďaka sadrovým omietkam budete mať v interiéri vždy príjemný vzduch, v ktorom sa vám bude dobre pracovať aj bývať.

Vyberte si to najlepšie

Vašu domácnosť najlepšie pretransformujete s pomocou sadrových omietok Rimano od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain. Hodia sa prakticky na všetky bežné pevné stavebné podklady. Takisto sú vhodné nielen na steny, ale aj na stropy. Sadrové omietky môžete použiť ako finálnu úpravu povrchu, ktorú už nebude nič prekrývať, ale aj ako podklad pre rôzne povrchové úpravy. Navyše vynikajú dokonalou hladkosťou aj bez potreby brúsenia.

A práca s nimi vás nebude stáť prakticky žiadnu námahu, nakoľko na ich nanášaní nie je nič zložité. Okrem toho sú sadrové omietky skoro úplne bez zápachu, vďaka čomu nebudete musieť niekoľko dní po ukončení stavebných prác vetrať, len aby ste sa zbavili nepríjemného pachu. V neposlednom rade, ak niekedy príde k poškodeniu omietky, jej oprava je jednoduchá a rýchla.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.