Ako na maľovanie stien v byte

Každý z nás úplne prirodzene túži pretvárať prostredie okolo seba tak, aby sa v ňom cítil príjemne. Pri skrášľovaní začína ak už nie od seba, tak od obydlia. Výraznú zmenu možno dosiahnuť aj tak, že stenám bytu či domu doprajete nový náter. Použitím vhodnej maliarskej farby možno dosiahnuť čistý a hygienický povrch. Navyše, náter chráni podklad a predlžuje jeho životnosť.
 
V minulosti prevládali biele steny, v súčasnosti pozvoľna dostávajú šancu aj ostatné farebné odtiene. Pri ich výbere však treba mať na pamäti, že:
 • modré a zelené farby vyvolávajú pocit chladu a miestnosť opticky rozširujú, 
 • žlté, oranžové a červené farby zasa pôsobia teplejšie a priestor zútulňujú. 
 
Než sa začne maľovať
Najbežnejším maliarskym náradím na maľovanie je štetec a maliarska štetka. Voľba tvaru a veľkosti štetca závisí od veľkosti natieranej plochy a od druhu náterovej látky. Na väčšie plochy sa odporúča štetec strednej veľkosti, na kúty a okolie rámov okien či dverí je vhodnejší plochý štetec. 
Obľúbený je guľatý štetec, ktorý je na konci čiastočne zrezaný do klina. Štetce sa označujú sa podľa veľkosti priemeru hlavy v drevenom držadle, ploché štetce zasa podľa šírky, ktorá sa udáva v palcoch. Štandardné veľkosti štetcov sú od 1 do 6 palcov. 
Celý článok si prečítate TU.