Lepší pocit z bývania s Rigipsom

Tiež sa vám zdá, že byt, v ktorom žijete už veľa rokov, prestáva spĺňať vaše predstavy o modernom a pohodlnom bývaní? Najmodernejší trend v oblasti výstavby interiérov je stavebný systém zo sadrokartónu, ktorý má množstvo výhod v porovnaní s tradičným mokrým procesom výstavby.

Steny, ktoré unesú viac, ako si myslíte, a iné výhody
V prípade, že na stenu zo sadrokartónu plánujete zavesiť ťažšie police, prípadne upevniť televízor, mali by ste si ich polohu premyslieť vopred a umiestňovať ich v súvislosti s nosnými rámami sadrokartónovej konštrukcie. Pri tomto plánovaní a správnom technologickom postupe nie je žiadny problém zavesiť na sadrokartónovú stenu aj kuchynskú linku. Pri použití sadrokartónových dosiek
odpadajú problémy so statikou, postup práce je rýchly a hospodárny, pretože nie je nutné sekať drážky a priestupy na rozvody, naopak, všetky rozvody sa dobre vedú vo voľnom priestore priečok. Steny sú hladké, rovné a dávajú priestor vašej kreativite. Môžete vytvárať zaujímavé klenby, niky,
oblúky, znižovať a presvetľovať stropy. Predeliť či zväčšiť obytný priestor tiež nie je žiadny problém. Všetko zvládnete rýchlo, jednoducho a bez zbytočného neporiadku. Sadrokartónové systémy majú výborné akustické, protipožiarne a impregnačné vlastnosti. Stačí zvoliť správny typ dosky a konštrukcie. 
 
Prasklín sa netreba báť, môžete im predchádzať  
Praskliny sú vo všeobecnosti sprievodným znakom určitých stavebných porúch. Môžu byť dôsledkom pohybu nosných konštrukcií, ale aj chybnej montáže alebo zle zvoleného materiálu na ich montáž. Ako prasklinám predísť, musíme mať na pamäti už na začiatku montáže sadrokartónovej konštrukcie. V prvom rade treba vybrať správny materiál, ktorý je odskúšaný výrobcom a výrobca garantuje jeho vlastnosti v celom zabudovanom systéme. Sadrokartónový podhľad alebo priečka, to nie sú len samotné dosky. Veľký dôraz treba klásť aj na výber kvalitných profilov, závesov, skrutiek, výstužných pások a tmelov, ktoré výrazne môžu ovplyvniť vznik prasklín. Druhou podmienkou, ktorú je potrebné dodržať pri montáži, je správny technologický postup. Výrobcovia sadrokartónových systémov majú podrobne spracované pracovné zásady a postupy. Sú dostupné napríklad na ich internetových stránkach alebo je možné odkonzultovať ich aj osobne. Treťou podmienkou je, aby bola montáž zrealizovaná skúsenou montážnou firmou. Ak ste však zručný domáci majster, nemusíte mať obavy. Pri dodržaní všetkých návodov si dokážete podhľad alebo priečku urobiť aj sami. V neposlednom rade sa dá vznik prasklín výrazne znížiť použitím nových materiálov, napr. dosiek Rigips 4PROfesional. Rozdiel medzi doteraz používanými doskami a novými doskami je v tvarovaní priečnej hrany už vo výrobnom procese. To znamená, že klasické dosky sa aj naďalej musia upravovať zrezávaním priečnej hrany a jej prácnejším tmelením. Sadrokartónové dosky 4PROfesional majú všetky štyri hrany sploštené. To znamená, že práca s nimi je jednoduchšia a rýchlejšia. Naviac môžete tak obmedziť riziko prasklín a viditeľnosť spojov dosiek, ktoré sú často výsledkom neprecíznej práce. Špeciálne 4PROfesional dosky sa predávajú s rozmermi 1 200 × 2 000 mm a hrúbkou 12,5 mm. Pri montáži podkonštrukcie odporúčame použiť spevnené RigiProfily®, ktoré zaisťujú jej vyššiu bezpečnosť a pevnosť. 
 
Viac informácií o materiáloch, pracovných postupoch a kontaktoch na preškolené montážne firmy nájdete na stránke www.rigips.sk.
Zdroj: Rigips