Mýtus o „dýchaní“ budovy škodí aj šikmým strechám

Niektoré mýty prežívajú aj napriek mnohým skúsenostiam a rukolapným dôkazom. V oblasti stavebníctva sa stále znova a znova objavuje informácia o tom, že vzduchotesná konštrukcia domu nie je zdravá, pretože domy potrebujú „dýchať“. V skutočnosti je na tomto mýte síce malé zrnko pravdy, ktoré sa však stráca v chybných vysvetleniach. 
 
Tesniť, či netesniť? 
Samozrejme, že konštrukcia domu musí tesniť. Ak chcete bývať komfortne a zdravo, prúdenie vzduchu v dome nemá byť samovoľné, ale kontrolované. Okrem vzduchu, ktorý prúdi do vnútra a zástancovia teórie „dýchania“ ho považujú za kľúčový, totiž zabúdame na vzduch, ktorý prúdi von. „Tesnosť konštrukcie je základom pri budovaní nízkoenergetických či pasívnych domoch, na jej testovanie sa používa Blower Door Test. Ak budova nie je dostatočne tesná, uniká z nej teplý vzduch. A vy vykurujete záhradu,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover. Dodáva, že jedným z hlavných dôvodov potreby vzduchotesných konštrukcií je okrem ochrany pred únikom tepla aj ochrana proti vlhkosti a roseniu. Zdrojom vlhkosti v interiéri sme my, ľudia, naša činnosť, zvieratá, ale aj rastliny. Ak konštrukcia nie je dostatočne tesná, v zime vlhkosť uniká spolu z teplom von. Po ceste však kondenzuje v stavebnej konštrukcii, usádza sa v nej a môže spôsobiť jej poškodenie. Tento problém môže nastať v každej časti konštrukcie, ohrozená je však najmä konštrukcia šikmých striech pri prestavbe na obytné podkrovie.  
 
Riešenie? Kvalitná izolácia a parozábrana
Ak chcete dosiahnuť zdravé a komfortné bývanie v podkroví, nutnosťou je komplexné zateplenie a kvalitná parozábrana. Ideálnym materiálom pre zateplenie šikmej strechy je sklená vlna. Má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a jej pružnosť umožňuje veľmi jednoduchú aplikáciu medzi strešné krokvy. „Kvalitný materiál spoznáte na prvý pohľad. Napríklad sklená vlna ISOVER UNIROL PROFI je pevná, neprehýba sa, rýchlo sa nafukuje a má vynikajúce hodnoty tepelného odporu. To znamená, že aj pri nižšej hrúbke podáva perfektný výkon,“ vysvetľuje Vladimír Balent. Dodáva, že do zateplenia šikmej strechy sa rozhodne oplatí investovať, keďže býva označovaná ako kritická pre úniky tepla. „S kvalitnou izoláciou pritom môžete dosiahnuť viac ako 50 percentnú úsporu nákladov na vykurovanie.“ Pre zdravú konštrukciu je veľmi podstatné venovať pozornosť aj výberu správnej parozábrany, ktorá reguluje vlhkosť a zabraňuje jej usádzaniu v krokvách či plášti strechy. „Kvalitná parozábrana by sa mala prispôsobiť  každému ročnému obdobiu a ochrániť konštrukciu pred vlhkosťou. Inteligentná klímamembrána VARIO KM DUPLEX UV, alebo VARIO Xtra Safe prispôsobuje svoju činnosť  ročnému obdobiu, resp. rozdielom teplôt medzi interiérom a exteriérom. Počas letných mesiacov umožňuje strešnej konštrukcii preschnúť tým, že vie prepustiť prípadnú nahromadenú vlhkosť so strechy do interiéru a zabraňuje tak vzniku plesní, v zime naopak, bráni prestupu vodných pár do strechy, kde by mohli skondenzovať a znížiť účinok tepelnej izolácie“ vysvetľuje odborník. 
 
Od januára môžete využiť dotáciu od štátu
Dotácie od štátu majú slúžiť na zvýšenie energetickej hospodárnosti budov a jednou z podmienok, ktoré musí žiadateľ dodržať je, že zateplenie bude realizovať zhotoviteľ, ktorý „má na systém správu z inšpekcie vydanú akreditovaným inšpekčným orgánom.“ V skratke teda musí mať realizačná firma na svoju prácu licenciu. „Pri výbere zhotoviteľa si preto dajte pozor, aby ste neprišli o nárok na dotáciu, 6 500 eur môže pri zatepľovaní domu naozaj výrazne pomôcť. Viac informácií o podmienkach pre získanie dotácie nájdete na www.vsetkoozatepleni.sk