Vladimír Balent: Kvalitná sklená vlna dokáže zázraky

Do roku 2020 by mala Európa bývať v nízkoenergetických či pasívnych domoch. Výstavba nových domov by mala preto prebiehať v súlade s touto myšlienkou a staršie domy by sme mali pomaly premieňať na šetrnejšie. Ako na to? Prvým a najdôležitejším momentom úsporného bývania je kvalitné zateplenie. O tom, čo to vlastne kvalitné zateplenie je, hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover.

Čo by malo byť prvým krokom pri rekonštrukcii staršieho domu, ak chceme dosiahnuť nižšie náklady na vykurovanie?
Rozhodne vypracovanie energetického posudku. Ak chcete mať naozaj dobrý prehľad o tom, ako ušetriť, toto je najspoľahlivejšia cesta. Ešte pred tým, ako sa pustíte do zateplenia, by ste mali zistiť, aké sú silné a slabé stránky budovy a vykonať nutné opravy konštrukcie, poprípade vymeniť okná či dvere.

Ako postupovať pri novostavbe?
Pri novostavbe by malo byť prvým krokom zapracovanie energeticky efektívnych riešení už priamo do projektu. Na šetrenie totiž vplýva aj poloha domu, orientácia na svetové strany a podobne. Už v momente plánovania by sa mal majiteľ domu rozhodnúť, akú energetickú triedu domu chce dosiahnuť a aké materiály na to bude potrebovať.

Ktoré izolačné materiály sú podľa vás ideálne pre dosiahnutie nízkoenergetického či pasívneho štandardu?
Na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď. Závisí vždy od typu konštrukcie, od toho, či zatepľujete šikmú alebo plochú strechu. Pri šikmej streche je napríklad ideálnym materiálom sklená vlna, napríklad ISOVER UNIROL PROFI, je skladná a ľahko sa prenáša, dokonale sa prispôsobí priestoru medzi krokvami a má ideálne tepelnotechnické vlastnosti. Sklená vlna je vďaka vynikajúcim akustickoizolačným vlastnostiam mimoriadne vhodná aj pri zatepľovaní priečok, stropov či podláh. Výborne izoluje hluk z vonka, tlmí kroky a je mimoriadne vhodná na zateplenie drevodomov.

Podľa čoho vie laik posúdiť kvalitu jednotlivých výrobkov? Aký je teda napríklad rozdiel medzi kvalitnou a nekvalitnou sklenou vlnou?
Kvalitná sklená vlna zrolovaná v baloch by sa mala po rozbalení do minúty nafúknuť bez toho, aby bolo potrebné ju natriasať. Mala by byť pevná a neprehýbať sa. To je dôležité najmä preto, aby sme sa pri záverečnom postupe nezdržiavali s jej istením. Pevnú sklenú vlnu istiť netreba, menej kvalitný materiál však áno. Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere sklenej vlny by mala byť takzvaná  lambda (λ), hodnota súčiniteľa tepelnej vodivosti. Pri kvalitnej sklenej vlne by jej hodnota nemala byť vyššia ako 0,036.

Využite teraz akciu v slovenskej sieti STAVMAT STAVEBNINY, na profesionálne výrobky od spoločnosti ISOVER  a získajte ich v prebiehajúcej akcii za akcivé ceny. A keď si ku daným profi  izoláciám UNIROL PROFI a PLUS zakúpite aj originálny systém ISOVER VARIO, tak ušetríte dvojnásobne a vaša stavba sa vám „poďakuje“. Viac informácií.