Zrekonštruujme si kúpeľňu

Vďaka systému sanitárnych stien sa dá postaviť celá stenová konštrukcia vrátane vodovodných potrubí, odtokových rúr a upevňovacích systémov pre jednotlivé sanitárne objekty. To všetko veľmi flexibilne, s variabilnými vzdialenosťami a rôznymi nastaveniami výšky. Na kovovú konštrukciu s inštalačnými súpravami sa potom upevní opláštenie z dosiek na suché stavby, na ktoré možno upevniť obkladačky alebo iný druh povrchovej úpravy.

Namiesto evolúcie revolúcia

Najradikálnejšie riešenie si bude vyžadovať situácia, keď nám už jestvujúca kúpeľňa nevyhovuje ani veľkosťou, ani umiestnením, prípadne ju chceme jednoducho presťahovať na celkom nové miesto. 
V takomto prípade treba v prvom rade začať uvažovať o problémoch rozvodov vody a kanalizácie. K radikálnemu riešeniu, t. j. kompletnej premene kúpeľne, potrebujeme minimálne ohlásenie stavebných úprav alebo stavebné povolenie, a to podľa plánovaného rozsahu rekonštrukcie. Konkrétne podmienky a postup presne upravuje znenie stavebného zákona. Projekt vnútorného vodovodu a kanalizácie v kúpeľni treba spracovať v úzkej spolupráci so všetkými projektantmi ostatných inštalácií.

Pôdorysné rozmery dnešných kúpeľni sa stále zväčšujú a pribúdajú do nich aj nové zariaďovacie predmety, ako sú napríklad druhé umývadlo, rôzny nábytok, atraktívne doplnky, kvety, prípadne bidet.
 
Týmto krokom sa nám zároveň otvoria dvere k účelnému a hospodárnemu postupu celej rekonštrukcie. Každý byt či dom sú iné, čo si, samozrejme, vyžaduje individuálne projektovanie aj realizáciu. Čo si treba najmä všímať? Kontrolujeme, kde a či sú voľné priestory na vedenie rozvodov, zaujíma nás prístup k stúpačkám a možnosti následného upevňovania rozvodov. Zabudnúť nesmieme na prístup k uzáverom a na umiestnenie vodomeru. Všímame si riešenia dilatácií, posúdime predpoklady na vytvorenie inštalačných priečok a podobne. 
 
Projekt musí spĺňať požiadavky zákona č. 442/2002 Z. z. z 19. júna 2002 o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a ostatných právnych predpisov a noriem. Všetky rúrové časti a armatúry, ktoré chceme pri rekonštrukcii použiť, musia vyhovovať technickým predpisom podľa zákona č. 90/1998 Z. z. o stavebných výrobkoch, ktorý vyžaduje preukazovanie zhody výrobku s platnými normami.

Kanalizácia 
 
Pri návrhu správne a kvalitne fungujúceho kanalizačného systému by sme mali poznať a dodržiavať požiadavky normy STN 73 6760 Vnútorná kanalizácia. Inštalácia uceleného odpadového systému kanalizačných rozvodov musí spĺňať požiadavky ako pevnosť proti vnútorným i vonkajším tlakom a absolútna nepriepustnosť smerom von i dovnútra. Takisto musí vyhovovať nárokom na odolnosť proti obrusu, odolnosť proti vysokým teplotám (do 100 °C – splašky z umývačky riadu a práčky), pružnosť materiálu, nerozbitnosť pri nízkych teplotách a tesnosť hrdiel pri deformáciách. Inštalované rozvody musia mať hladký povrch, zaručenú vodotesnosť, plynotesnosť a nesmú podliehať korózii. 

iektoré základné kanálové potrubia nie sú odolné proti vysokým teplotám, preto ich možno používať len ako zberné a podzemné potrubia. Na odpadové potrubia vnútri domu alebo bytu sa nehodia, pretože pri teplotách do 65 °C sa môžu z plastu uvoľňovať zdraviu škodlivé látky.
 
Pri výbere odpadového systému by sme nemali ponechať bokom ani požadovanú vysokú životnosť (okolo 50 rokov) a dobrú odolnosť proti inkrustáciám, t. j. vysokú samočistiacu schopnosť. Potrubia v kúpeľniach sa najčastejšie zostavujú z dobre známych plastových rúr. Sivé z PVC (polyvinylchlorid) sa vyrábajú ako rúry tenkostenné. Slúžia ako pripojovacie a odpadové potrubie. Oranžové, hrubostenné rúry sú určené na zvodné potrubie ukladané do zeme.