Systém Baumit Ionit Color

Produkty Baumit Ionit Color vám radi naceníme. Prosím pošlite nám vašu požiadavku.

cenová ponuka

Systém vnútornej farby s minerálmi pre čistejší interiérový vzduch
Väčšinu svojho času trávime v interiéri a každý človek vdýchne skoro 12.000 litrov vzduchu každý jeden deň. Takmer tretina ľudstva trpí alergiou. Ako si teda vďaka kvalitnému a zdravému prostrediu na bývanie znížiť riziko alergických ochorení spôsobených peľom? Ako si pomôcť pri vyhýbaní sa podráždenému nosu, kýchaniu, svrbeniu, dýchavičnosti alebo kašľu?
Základom je vyvážená vlhkosť a počet iónov vo vzduchu. Tieto dva faktory zabezpečujú náš zdravý pobyt v uzavretých priestoroch. Zloženie unikátneho systému Baumit Ionit je zložený z hladkej stierky Baumit Ionit Fino alebo Finish, ktoré vyvažujú a regulujú vlhkosť, kým o zvýšenie počtu prospešných iónov sa postará vnútorná farba Baumit Ionit Color. Vďaka tejto technológii sa okrem vzduchu v interiéri zlepší aj Vaša nálada.

Podložené výsledkami štúdie
Štúdia bola vykonaná nemeckým inštitútom. Do miestnosti s vnútornou farbou Baumit Ionit a do miestnosti so štandardným disperzným náterom bola nastavená vysoká koncentrácia peľov brezy. V miestnosti s farbou Baumit Ionit Color koncentrácia peľu klesla o viac ako 90% po 30 minútach, keď vzdušné ióny naviazali čiastočky peľu a stiahli ich na podlahu. V druhej miestnosti so štandardnou farbou bola v tom istom čase zaznamená vyše polovica peľov brezy. Okrem toho štúdia dokázala, že vnútorná farba Baumit Ionit Color pomáha aj k zníženiu obsahu jemného prachu v miestnosti.

Ako Ionit systém funguje?
Súčasťou vnútornej farby Baumit Ionit Color sú minerály, ktoré obohacujú vnútorný vzduch, keď priťahujú molekuly vody vo vzduchu. Zvýšenie počtu týchto molekúl zabezpečujú prírodné stierky Baumit Ionit Fino a Finish, ktoré regulujú interiérovú vlhkosť. Týmto prirodzeným procesom sa podporuje vytváranie iónov na prvrchoch stien, tento proces si navyše nevyžaduje žiadny dodatočný zdroj energie.

Ako dlho tento efekt vydrží?
V roku 2011, keď sa začal vývoj produktu Baumit Ionit Color, boli v inovačnom centre v Rakúsku vytvorené testovacie priestory, ktoré boli natreté a ošetrené týmto produktom. Doteraz neustále prebiehajú vedecké merania, ktorými sa zisťuje obsah iónov vo vzduchu. Vďaka týmto testom bolo dokázané, že vnútorný náter Baumit Ionit aj po 10 rokoch dokáže zabezpečovať neustálu tvorbu vzdušných iónov, ktorý sa nazýva trvalý efekt ionizácie. Tento efekt sa pre stále priťahovanie molekúl vody zo vzduchu a ich premene na vzdušné ióny prirovnáva k magnetu.

1. Regulácia vlhkosti
Obe vnútorné stierky Baumit Ionit Finish a Ionit Fino, dokonca aj omietky na vápennej báze ako KlimaWhite dokážu udržiavať a pomáhať k dosiahnutiu optimálnej vlhkosti vzduchu, ktorá je kľúčová pre ionizáciu vzduchu. Optimálna vlhkosť sa pohybuje medi 40 a 60 %.
2. Ionizácia
Aktiváciu molekúl vody a vytvorenie kladných a záporných iónov vďaka vnútornej farbe Baumit Ionit Color môžeme porovnať k rozšírenému pokusu s balónom – keď pošúchaním balónu o vlasy dokážete vytvoriť elektrický náboj. Predstavte si veľký počet takýchto mikroskopických balónikov nabitých elektrikou, takto podobne funguje aj minerálny náter.
3. Čistenie vzduchu
Záporne nabité vzdušné ióny na seba viažu rôzne nečistoty ako čiastočky prachu, peľ a v prípade pokusu s balónom aj vlasy, ktoré sú nabité kladne. Protiklady sa priťahujú a to platí aj pri minerálnom nátere, ktorý podporuje vznik záporných iónov a tie na seba naviažu škodlivé čiastočky nečistôt.
4. Trvalý efekt
Keďže naviazané čiastočky nečistôt sú ťažšie, neudržia sa vo vzduchu, ale spadnú na zem alebo iné plochy (stôl, poličky,...), odkiaľ ich stačí len jednoducho utrieť. Neustály proces vytvárania iónov, ktorý je zabezpečený vďaka minerálnemu náteru napomáha k obnoveniu množstva prospešných iónov a tým pádom aj dlhodobému zvýšeniu kvality vzduchu v interiéri.


Baumit Ionit Fino Baumit Ionit Finish Baumit Ionit Color
baumit_ionit_fino baumit_ionit_color


Ako vzdušné ióny čistia vzduch
Vzdušné ióny sú prirodzenou súčasťou vzduchu a môžu mať buď kladný alebo záporný náboj. Podľa toho, či už stratili alebo získali elektrón sa skladajú z molekúl vody, kyslíka, dusíka, CO2. Vo voľnej prírode sú tieto dva druhy iónov v rovnováhe, v približne rovnakom počte. Ich vplyv na človeka je dokázaný pomocou niekoľkých štúdií, keď sa zistilo, že záporné ióny majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Zabezpečujú lepší pocit, lepší spánok a silnejšiu imunitu proti chorobám a alergiám.

Rozdiely vzduchu
Rozdiel v pomere a tým pádom aj množstve kladných a záporných iónov je cítiť pri porovnaní vzduchu v prírode a v meste. Vzduch v prírode nám príde svieži a cítime sa lepšie, naopak v meste alebo v interiéroch sa cítime horšie, dýcha sa nám horšie, čo môže byť zapríčinené cigaretovým dymom, smogom alebo umelými materiálmi, z ktorých je vyrobený nábytok, elektronika a iné veci v domácnosti.

Ako stavebné materiály ovplyvňujú množstvo zdravších iónov?
Vo výskumnom centre Baumit sa už niekoľko rokov pracuje na vývoji vhodných interiérových materiálov. V roku 2021 konečne prinášame nový systém Baumit Ionit, ktorý vďaka výskumu a komplexným štúdiám Lekárskej univerzity vo Viedni potvrdzuje, že táto vnútorná stavba napomáha k tvorbe záporných iónov, ktoré skvalitňujú interiérový vzduch.

Ako ióny čistia vzduch?
Keďže záporné ióny sú ľahšie ako iné častice vzduchu, sú vďaka tomu pohyblivejšie a dokážu tým na seba naviazať kladne nabité častice, ktoré sú napríklad prach, plesne alebo peľ. Po naviazaní je táto častica ťažšia a preto klesá k zemi alebo inému povrchu. Odtiaľ ich môžete jednoducho povysávať alebo utrieť namiesto toho, aby ste ich vdychovali.

Vedecky dokázané
Na množstvo iónov vo vzduchu majú vplyv aj stavebné stroje a stavebné materiály. Fraunhofov inštitút v Nemecku dokázal, že obsah iónov v miestnosti s vnútornou farbou Baumit Ionit Color je vyšší a tým pádom je aj vzduch kvalitnejší a zdravší, ako v miestnosti s obyčajnou desperznou vnútornou farbou. Pri porovnaní sa zistila takmer dvojnásobne vyššia koncentrácia záporných iónov v miestnosti s vnútornou farbou Baumit Ionit Color, keď sa hodnoty dali porovnať s hodnotami vo voľnej prírode.

Vplyv iónov na ľudský organizmus

  • lepšie dýchanie
  • pokojnejší spánok
  • menší pocit únavy
  • lepšie sústredenie
  • lepšia nálada a pocit energie
  • dýchateľnejší a čistejší vzduch


Produkty Baumit Ionit Color vám radi naceníme. Prosím pošlite nám vašu požiadavku.