Zdieľať

Ako objednať farebnú omietku?

Ako objednať farebnú omietku?

Výber odtieňu penetračného náteru pod konkrétny farebný odtieň omietky.
Vhodný odtieň penetračného náteru je nutné vybrať ešte pred aplikáciou tenkovrstvovej omietky na fasádu. S výberom Vám pomôže naša prehľadná tabuľka.

Aký odtieň omietky zvoliť pre môj konkrétny projekt?
Keďže farebná fasáda je dlhodobá investícia na niekoľko rokov, farebné odtiene produktov Weber spĺňajú všetky požiadavky, či už moderné, technické alebo architektonické. Ako si ale spomedzi produktov zo vzorkovníka vybrať?
Je potvrdené, že farba dokáže vizuálne a esteticky zmeniť priestor, doladiť okolie a uspokojiť tak základné ľudské potreby. Farba má taktiež veľký psychologický účinok na ľudí, dokáže vyvolať rôznu škálu emócií a zmeniť náladu, preto by mala byť vyberaná veľmi citlivo a premyslene.

Správny výber farby pre Vašu fasádu.

Farba a štruktúra:
Omietky sa okrem zrnitosti delia aj na dve základné časti podľa štruktúr a to na roztieranú a ryhovanú.
Pri roztieraných omietkach s rovnomernou štruktúrou si môžete vybrať zo štyroch veľkostí zŕn v závislosti od požadovaného výsledku.
Pri ryhovaných omietkach je do rovnakej zrnitosti pridané aj zrno odlišnej veľkosti, ktoré pri vyhladzovaní vytvára ryhovanú štruktúru. Orientácia rýh je daná voľbou spracovateľa – môže byť zvislá, vodorovná alebo točená – podľa smeru ťahu hladidla.
Štruktúra má tiež vplyv na výsledný efekt a vnímanie farby. Jeden z faktorov je aj odraz svetla, ktorý je odlišný na rôznych typoch fasádových štruktúr.

ETICS – farba a vonkajšie zatepľovacie systémy
Je známe, že fasády s tmavším farebným odtieňom pohlcujú viac tepla ako fasády so svetlejšími farebnými odtieňmi. Zmeny teploty pri tmavších fasádach sú väčšie a to spôsobuje väčšie namáhanie tmavej fasády. Zohrievanie počas dňa, ochladzovanie počas noci a dážď sú dôležité faktory pre zmeny.
Z tohto dôvodu sa nedoporučujú tmavé a intenzívne farby pre povrchové úpravy kontaktného zatepľovacieho systému.

Ak máte záujem o vzorky z našej ponuky, kontaktujte, prosím, svojho technicko-obchodného poradcu vo Vašom regióne.

Problematika tmavých odtieňov na fasáde
Keďže už poznáte faktory vplyvu na zmeny a namáhanie fasád – meniaca sa teplota a dážď, čo ešte musíte vedieť pred aplikáciou fasád?

Farba a HBW – luminiscenčná referenčná hodnota:
Luminiscenčná referenčná hodnota udáva stupeň svetelnej odrazivosti farebného tónu. Hodnota je udávaná v intervaloch 0 – 100, kde hodnota 0 reprezentuje dokonale čierne teleso, ktoré pohltí všetku energiu, ktorá na toto teleso dopadá. Naopak dokonale biele teleso (HBW = 100) všetku dopadajúcu energiu odráža.

HBW a teploizolačný kontaktný systém:
Odporúčané hodnoty HBW tenkovrstvových omietok pre zateplené fasády sú:

  • HBW > 30 pre minerálne a silikátové omietky (silikón-silikátové)
  • HBW > 25 pre akrylátové a silikónové omietky

TSR (Total Solar Reflectivity)
Komplexným spôsobom hodnotenia odrazivosti povrchovej úpravy je TSR. TSR je parameter udávaný v [%], ktorý vyjadruje schopnosť materiálu odraziť slnečné žiarenie od svojho povrchu späť do atmosféry. Materiály s bielym povrchom majú zvyčajne hodnotu TSR 75 % a viac, naopak čierne povrchy dosahujú aj 4 %. Napríklad hodnota TSR 29 vyjadruje, že 29 % žiarenia sa odrazí a 71 % žiarenia je absorbované materiálom a spôsobuje zvyšovanie jeho teploty.
Pri použití tmavých farebných odtieňov sa odporúča brať do úvahy normové požiadavky HBW a zároveň hodnoty TSR.
Keďže sýte odtiene pohlcujú viac slnečnej energie, sú oveľa náchylnejšie na prehrievanie sa a degradáciu v čase. Z toho dôvodu Norma STN 73 2901 požaduje hodnotu HBW viac ako 25%.
Aj v prípadoch, keď Váš preferovaný odtieň nespĺňa požiadavku spojenú s odrazivosťou svetla, (napr. šedý odtieň SE4A = HBW 6,3), máte na výber hneď niekoľko možností ako tento problém vyriešiť.

Kombinácia vhodných opatrení dokáže eliminovať nežiadúce účinky sýtych odtieňov:

  • WEBER REFLEX (cool pigmenty) – možné zníženie teploty exponovanej fasády o 25% oproti bežne používanej pigmentovej skladbe. Cenu a výslednú účinnosť si môžete vyžiadať u výrobcu
  • „Dvojité sieťkovanie“ – zhotovenie armovacej vrstvy použitím dvojitej armovacej tkaniny (145g/m2), hrúbka samotnej vrstvy s lepidlom min 5-6mm + 8 kotiev na m2
  • Pancierová armovacia tkanina (315g/m2) + 8 kotiev na m2

Náš tip pre vás:
Porovnanie konkrétnych odtieňov pre konkrétnu omietku nájdete v aktuálnom Cenníku Weber, kde sa tieto parametre môžu odlišovať, napr. SE4A akrylátová omietka = TSR 6,5; SE4A silikónová omietka = TSR 25,24

Zdroj článku: https://www.sk.weber/?gclid=CjwKCAjwnPOEBhA0EiwA609ReRr9hEnlB6aJnSpjnF2794BjhmEQ7Z0BjTF8X6xjIUSDMnJwU0Q3oBoCQ9IQAvD_BwE


Návody

Pozrieť podobné návody

News

Hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energie? Investícia do zateplenia vášho domu môže byť kľúčom k úsporám. Poradíme vám, ako na to.


Newsletter

Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.

Ďakujeme za prihlásenie na odber noviniek.