Zdieľať

Ako opraviť menšie trhliny na fasáde? Máme pre vás tip.

Pokiaľ potrebujete opraviť povrchové a stabilizované trhliny na fasáde, Weber má pre vás k dispozícii jednoduchý postup.

Ak na vašej fasáde spozorujete trhliny, je potrebné k tejto situácii zaujať správne stanovisko.

Trhliny totiž môžu byť aktívne alebo pasívne. Pasívne trhliny sú povrchové a stabilizované, kedy predstavujú skôr vizuálny problém a dôsledok nevhodnej voľby materiálov a ich kombinácií alebo nesprávnej technológie výstavby, no aktívne trhliny a praskliny môžu byť znakmi poruchy statiky či konštrukcie. Posúdenie, o aký druh trhlín ide, teda odporúčame prenechať odborníkovi a statikovi.

Všeobecne vzaté – podlhovasté hlboké trhliny s priamym smerom nám hovoria, že problém tkvie v podklade, pričom neusporiadané trhliny tvoriace sieť sú dôsledkom zmršťovania a majú pôvod v omietke.

Omietku je potrebné aplikovať za podmienok stanovených v technickom liste. Pokiaľ nemá správnu konzistenciu (príliš veľa alebo naopak málo vody) alebo nie je podklad kvalitne vyhotovený, problémy s trhlinami sa skôr alebo neskôr objavia. Problémy môžu spôsobovať aj veľké teplotné rozdiely na povrchu fasády (slnko/tieň) alebo tmavá a svetlá farba na jednej ploche fasády (viac o problematike sýtych odtieňov nájdete v tomto článku.)

Ako na to?

Kontrola podkladu:

1. Preklepať fasádu, za účelom zistenia dutých miest.

2. Vyskúšať nasiakavosť podkladu namočením čistou vodou. Voda by sa mala vsakovať pomaly a rovnomerne.

3. Odskúšať pevnosť omietky vrypom skrutkovača do povrchovej vrstvy omietky.

Príprava podkladu:

1. Celá fasáda sa umyje vysokotlakovým zariadením s prímesou fasádneho čistiaceho prostriedku.

2. Trhliny menšie ako 0,2 mm (tzv. vlasové trhliny) pretrieť náterom. Väčšie trhliny sa preškrabú rohom špachtle do tvaru písmena V a vyplnia sa stierkovou omietkou alebo opravnou hmotou na to určenou. Po zatvrdnutí sa povrch prebrúsi.

3. Pri silne nasiakavých podkladoch (voda sa ihneď vsakuje) pretrieť plochu penetračným náterom.

4. Štukovú omietku nanášať nerezovým hladidlom na suchý podklad. Po zaschnutí možno nanášať ďalšiu vrstvu prípadne upravovať filcovým hladidlom.

5. Aplikácia vhodného náteru na povrchovú úpravu.


Návody

Pozrieť podobné návody

News

Hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energie? Investícia do zateplenia vášho domu môže byť kľúčom k úsporám. Poradíme vám, ako na to.


Newsletter

Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.

Ďakujeme za prihlásenie na odber noviniek.