Zdieľať

Izoláciu priečok netreba podceniť. Akých chýb sa vyvarovať, ak nechcete žiť v hluku?

Izolácia vnútorných priečok domov a bytov je dôležitejšia, ako si myslíte. Ak si chcete byť istí, že nebudete počuť televízor, hudbu či každé slovo rozhovoru z vedľajšej miestnosti aj cez zavreté dvere, vyhnite sa nasledovným chybám pri izolácii priečok.

Keď sa hovorí o izolácii, väčšinou sa upozorňuje na chyby v súvislosti so zateplením strechy či vonkajších múrov, jednoducho tých častí, ktoré majú náš domov chrániť pred poveternostnými vplyvmi a zabrániť únikom tepla.

Veľmi dôležitý je však aj správny postup pri izolovaní vnútorných priečok. Inak hrozí, že sa drobné chyby objavia až po dlhšom čase, alebo sa neobjavia vôbec, no ich dôsledky budete cítiť každý deň.

Priečky majú chrániť pred hlukom

Ak staviate dom alebo ste sa pustili do rozsiahlej rekonštrukcie, izoláciu vnútorných priečok rozhodne nezanedbávajte, a to najmä kvôli tlmeniu hluku medzi jednotlivými miestnosťami a možnosti pokojne spať v spálni, kým iný člen domácnosti ešte sleduje televíziu v obývačke.

Najprv priečky, potom podlahy a stropy

Vo všeobecnosti sa odporúča najprv urobiť priečky vrátane izolácie a až potom vyrovnať podlahy. Opačný postup nie je ideálny, lebo akustická izolácia je potom vždy horšia. Podobne je to aj pri stropoch – najskôr dokončiť a až následne sa púšťať do podhľadov.

Izolácia sa nesmie hýbať

Pri izolácii stien vždy poriadne skontrolujte tesnenia na profiloch. Chybou je, keď sa vám izolácia medzi profilmi hýbe, to znamená, že je menšia než priestor medzi profilmi. Takéto medzery môžu spôsobiť to, že aj keď je priečka dobre ukotvená v podlahe a strope, nebude dobre tlmiť zvuk. Ak nesprávne zvolený a umiestnený izolačný materiál zakryjete sadrokartónom, medzery síce vidno nebude, ale rozhodne ich budete počuť.

Šírka izolácie nesmie byť menšia ako rozteč medzi profilmi. Aj malá medzera spôsobí oveľa horšiu izoláciu zvuku z vedľajšej miestnosti.
Zdroj: isover.cz/inspektori

Kvalitný materiál odhluční aj ochráni pred požiarom

Aj v tomto prípade je výber správneho materiálu zásadný. Kvalitný izolačný materiál vám zabezpečí nielen spomínanú zvukovú izoláciu, ale aj protipožiarnu ochranu a v neposlednom rade aj bezproblémovú manipuláciu. Izolácia ISOVER AKUPLAT+, doskového formátu, sa vyrába v piatich hrúbkach. Dosky sú vhodné na suchú výstavbu do sadrokartónových priečok, majú vysokú požiarnu odolnosť, výborné akustické vlastnosti z hľadiska zvukovej pohltivosti.

Najčastejšie sa používajú minerálne izolácie v hrúbkach 80 a 100 mm. Použitie vyššej alebo nižšej hrúbky záleží na akustických a protipožiarnych parametroch konštrukcie.

V prípade ľahkých montovaných konštrukcií s nosnými oceľovými prvkami odporúčame použiť izoláciu ISOVER PIANO. Ako výplňová izolácia ľahkých akustických priečok s obkladom zo sadrokartónových dosiek fungujú dosky z čadičovej vlny ISOVER AKU, vo vnútorných priečkach je možné použiť aj univerzálne akustické izolačné dosky z čadičovej vlny ISOVER UNI.

Toto sú odporúčania, ako sa vyhnúť chybám, s krotými sa pri izolácii priečok môžete stretnúť. Ak však narazíte na neočakávaný problém, alebo chcete konzultácie ešte pred začatím projektu, neváhajte kontaktovať našich odborníkov.


Návody

Pozrieť podobné návody

News

Hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energie? Investícia do zateplenia vášho domu môže byť kľúčom k úsporám. Poradíme vám, ako na to.


Newsletter

Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.

Ďakujeme za prihlásenie na odber noviniek.