Zdieľať

Najlepšie asfaltové šindle – ako si správne vybrať?

Ak je pre vás cena, kvalita a výdrž dôležitá ste na správnom mieste.

Asfaltový šindeľ, tiež známy ako „kanadský šindeľ“ alebo „fínsky šindeľ,“ je ľahká strešná krytina, ktorá je vhodná na šikmé strechy, pričom spoľahlivo odoláva aj náročnému počasiu. Vzhľadom na jeho popularitu je možné na Slovensku vyberať z naozaj širokého sortimentu výrobkov s rôznymi vlastnosťami.

Z čoho sú vyrobené asfaltové šindle?

Nosná vložka asfaltových šindľov pozostáva z kvalitnej kompozitnej textílie a umelého vlákna. Následne sa na tieto zložky nanesie asfaltová hmota a vznikne asfaltový pás. Na základe použitého typu asfaltu môžeme pásy rozdeliť na oxidovaný asfaltový pás a modifikovaný asfaltový pás. Vzniknutý asfaltový pás je ďalej ošetrený minerálnym posypom, ktorý chráni výslednú krytinu pred UV žiarením a podieľa sa na finálnom dizajne asfaltového šindľa.

V ďalšom výrobnom kroku sa z asfaltového pásu s posypom vysekávajú jednotlivé tvary šindľov. Najčastejšími tvarmi, s ktorými sa na trhu stretnete sú bobrovka, obdĺžnik, delta a hexagonal. Čo sa týka farieb sú to štandardne: červená, hnedá, zelená, čierna alebo šedá.

Podľa čoho sa rozoznajú najlepšie asfaltové šindle?

Tie najlepšie asfaltové šindle sa vyznačujú dlhou životnosťou. Životnosť takýchto šindľov sa pohybuje od 10 do 20 rokov pre oxidované asfaltové šindle a 25 až 50 rokov pre modifikované asfaltové šindle. Aké sú predpoklady dlhej životnosti a čo treba sledovať?

 1. Deklarované vlastnosti v technickom liste výrobku
  • Množstvo asfaltovej hmoty
  • Hrúbka asfaltového šindľa
  • Typ použitej nosnej vložky
  • Pevnosť
 2. Adekvátna cena výrobku
  Kvalita a cena zvyčajne kráčajú ruka v ruke, a preto u mnoho „super-lacných“ výrobkov nie je možné očakávať vlastnosti odpovedajúce tým najlepším asfaltovým šindľom. Pokiaľ stojíte o dlhodobú životnosť, porovnávajte u jednotlivých výrobkov spoločne s cenou tiež:

  • Hrúbku asfaltové šindľa
  • Množstvo asfaltovej hmoty
  • Lamináciu
  • Typ použitého asfaltu (oxidovaný / modifikovaný)
  • Typ výstužnej vložky
  • Veľkosť samolepiacich bodov a ich účinnosť
 3. Norma, ktorú výrobok spĺňa

Pre dôležité stavby by mal byť zvolený šindeľ odpovedajúci európskej norme EN 544 pre strešné asfaltové šindle, napríklad šindle zo série CLASSIC od výrobcu MIDA distribuované spoločnosťou Bitumat SK. Pokiaľ sa stretnete na obale od šindľu s označením ETA (európske technické posúdenie), je vhodné takýto šindeľ použiť na menej významné stavby, ako sú napríklad altánky, kôlne, búdy atď. Zjednodušene si dokument ETA môžete predstaviť ako výnimku z európskych noriem. Dokumenty ETA sa vydávajú na výrobky, na ktoré nie sú vydané európske normy, alebo sa od nich odchyľujú. V prípade renomovaných výrobcov ide o spoľahlivú ekonomickú alternatívu produktov s výhodným pomerom cena/výkon. Do tejto kategórie spadajú napríklad šindle zo série STANDARD ROCK, ktoré sú rokmi overené na viacerých menších stavbách naprieč celou Európou.

 1. Kompatibilita s kľúčovými doplnkami
  Asfaltové šindle musia byť kompatibilné so všetkými doplnkami, ktoré na streche použijete. Tie sú totižto pre spoľahlivú a dlhodobú funkcionalitu strechy rovnako dôležité ako samotný šindeľ. Je dôležité zvoliť správny podkladový asfaltový pás, napríklad SINDELIT, ktorý má vhodnú nosnú vložku zo sklenej rohože. Taktiež nezabudnite zvoliť správny asfaltový tmel, klince, lepidlá a hmoty.
 2. Kvalitne odvedená práca
  Kvalitná inštalácia asfaltového šindľa, zvolená konštrukcia krovu a správne riešené odvetranie strechy, by tiež nemali byť podcenené.

Pri rozhodovaní o nákupe výrobkov zohľadnite tiež záručné podmienky výrobcu, ktoré môžu napovedať na akú stavbu sa šindeľ bude hodiť. Keď si nebudete istýA, neváhajte sa obrátiť na odborníkov.


Návody

Pozrieť podobné návody

News

Hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energie? Investícia do zateplenia vášho domu môže byť kľúčom k úsporám. Poradíme vám, ako na to.


Newsletter

Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.

Ďakujeme za prihlásenie na odber noviniek.