Zdieľať

Osadenie keramického prekladu

1 | Murovacia malta Porotherm MM 50 alebo Porotherm Profi AM
2 | Preklad Porotherm KP 7

3 | Tepelnoizolačná doska EPS F
4 | Viazací drôt
5 | Tepelnoizolačná doska XPS , hrúbka 40 mm
6 | Brúsená tehla Porotherm 44 EKO+ Profi
7 | Brúsená rohová tehla Porotherm 44 EKO+ Profi R
8 | Brúsená tehla koncová polovičná Porotherm 44 EKO+ Profi 1/2 K
9 | Brúsená tehla koncová Porotherm 44 EKO+ Profi K

Kompletný preklad nad otvorom sa zhotoví vyskladním z potrebného počtu prefabrikátov v závislosti od hrúbky steny. Keramické preklady sa ukladajú na výšku (teda na kratšiu stranu) do cementovej malty nastojato. Pri montáži nie je potrebné preklady podopierať. Na dosiahnutie požadovaných tepelnotechnických vlastností sa do skladby prekladov zabuduje tepelná izolácia s požadovanou hrúbkou (obr. 04 a 05).

01. Maltové lôžko
Na celú úložnú plochu tehly sa pomocou murárskej lyžice nanesie malta v hrúbke približne 2 cm. Minimálna dĺžka uloženia závisí od dĺžky prekladu (do dĺžky 1 750 mm – 125 mm, dĺžka 2 000 až 2 250 mm – 200 mm, dĺžka 2 500 až 3 500 mm – 250 mm). Preklady sa začínajú ukladať z vonkajšej strany obvodovej steny.

02. Uloženie prekladov
Preklady sa uložia do maltového lôžka nastojato a to na spodnú rovnú stranu. Horná strana prekladu je zaoblená. Správnu polohu zabudovania označujú aj nápisy – Horná strana a Spodná strana. Pri kladení na vonkajší okraj obvodovej steny sa preklady orientujú keramickou stranou von.

03. Kontrola uloženia
Postupne sa kladú za sebou ďalšie preklady, ich počet závisí od hrúbky steny. Poloha prekladov sa pravidelne kontroluje vodováhou. V prípade potreby sa preklad doklepne gumeným kladivom.

04. Tepelná izolácia
Medzi preklady sa na presne určené miesto v skladbe uloží tepelná izolácia. Tepelná izolácia sa medzi prekladmi môže fixovať rôznymi spôsobmi, napr. aj lepiacou maltou.

05. Uloženie tepelnej izolácie
Tepelná izolácia sa stranou s nanesenou lepiacou maltou pritlačí na už osadený preklad tak, aby sa vzájomne zlepili.

06. Dokončenie prekladu
Za tepelnú izoláciu sa do maltového lôžka uložia ostané preklady v súlade s predpísanou skladbou, a to betónovou plochou k izolácii a keramickou do interiéru.

07. Zviazanie prekladov
Aby sa zabránilo prípadnému preklopeniu alebo pádu krajných prekladov, kompletná zostava sa v strede alebo na koncoch (v závislosti od jeho dĺžky) zviaže viazacím drôtom.

Čo budete potrebovať

Keramický preklad
Porotherm KP 7
šírka: 70 mm
výška: 238 mm
dĺžka: 1 000 až 3 500 mm
dĺžkový modul: 250 mm
úložná dĺžka: 125 mm – 1 000 mm až 1 750 mm
200 mm – 2 000 mm a 2 250 mm
250 mm – 2 500 mm až 3 500 mm
ks 16,70 až 22,08 €/m

Cementová malta

Lepiaca malta

Tepelná izolácia na báze EPS alebo minerálnej vlny

Viazací drôt

Náradie a pomôcky

  • murárska lyžica
  • vodováha
  • gumené kladivo
  • plastová nádoba
  • elektrické miešadlo
  • kliešte na viazací drôt

ST tip

Použitie prekladov
Keramické preklady sa používajú ako nosné prvky pre vytvorenie kompletných prekladov nad okennými a dvernými otvormi v murovaných stenách. Sú vhodné najmä na použitie v obvodových stenách. Veľkou výhodou prekladov je, že ich výška je zhodná s výškou tehál. Ak sú hlavné konštrukčné výšky, ako výšky parapetov a výšky okenných otvorov, navrhnuté ako násobky 250 mm, preklady zapadajú do výškového modulového rastra obvodového muriva. Počet prekladov nad jedným otvorom závisí od hrúbky steny a zaťaženia prekladov.

Modulová výška prekladu
Preklad s výškou 238 mm má spolu s maltovým lôžkom konečnú výšku 250 mm, takže pri neskoršom murovaní vencovej tehly je horná strana prekladu v jednej rovine s murivom.


TEXT + FOTO: spracované z podkladov Wienerberger

Vizualizácia detailu: Adam Mravík


Návody

Pozrieť podobné návody

News

Hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energie? Investícia do zateplenia vášho domu môže byť kľúčom k úsporám. Poradíme vám, ako na to.


Newsletter

Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.

Ďakujeme za prihlásenie na odber noviniek.