Zdieľať

Údržba asfaltových striech – Desatoro správnej kontroly strechy

Pravidelná údržba asfaltových striech je jedným z predpokladov ich spoľahlivej funkcie. Ako asfaltovú strechu udržať v dobrej kondícii čo najdlhšie?

Nech už vám výrobcovia strešných krytín budú v reklame tvrdiť čokoľvek, pamätajte, že bez údržbová strecha neexistuje. Vrátane tých z asfaltových pásov, alebo zo strešných asfaltových šindľov. Aj tie je potrebné v pravidelných intervaloch udržiavať, kontrolovať a čistiť.

Prvý krok k tomu, aby bola minimalizovaná budúca údržba asfaltových striech je kvalitný výrobok. Teda certifikovaný asfaltový pás s nosnou vložkou z nenasiakavých materiálov (napríklad netkanou sklenou textíliou) alebo kvalitný šindeľ.

Desatoro kontroly a údržby asfaltových striech

Vďaka pravidelným prehliadkam aj pravidelnej údržbe môžete poruchám strechy včas predísť. Pri správne inštalovanej asfaltovej strešnej krytine v našich klimatických podmienkach takmer nikdy nedochádza k nečakaným problémom, ktoré by museli byť riešené rekonštrukciou.

1. Strechu kontrolujte pravidelne na jar aj na jeseň

Zimné počasie strechu preverí a môže ukázať jej začínajúce závady. Jesenná kontrola umožní strechu na zimu pripraviť  a v prípade odhalených závad minimalizovať škody a realizovať opravy v príhodnejších klimatických podmienkach.

2. Na asfaltovú strechu nevstupujeme pri teplotách nad 25 °C

Pokiaľ to nie je bezpodmienečne nutné, nevstupujte na strešné asfaltové pásy, pokiaľ sa teploty pohybujú nad 25° C. Pri vyšších teplotách môže aj vplyvom chôdze dôjsť k pretlačeniu pásu, vniknutiu priehlbiny, alebo zatlačeniu ochranného posypu do pásu.

3. Vizuálna kontrola povrchu strechy

Aspoň dvakrát ročne skontrolujte povrch strechy. Nemal by byť porušený, znečistený a najmä by sa na ňom nemala vyskytovať žiadna náletová zeleň.

4. Odstránenie nečistôt a usadenín

V niektorých špecifických miestach (napr. kúty) môže dochádzať k hromadeniu usadenín, ktoré bývajú ideálnym priestorom na klíčenie zaviatych semien rastlín. V prípade, že je v tomto smere údržba asfaltových striech zanedbaná, ich korene začnú krytinu postupne rozrušovať.

Pozor na použitie tlakovej vody! Pri jej použití dbajte na správny smer obstreku (vždy v smere stekania vody) a tiež citlivo nastavený tlak (predovšetkým na spojoch a prestupoch). Väčšie nečistoty zo strechy najskôr ručne odstráňte, aby ste do zvodov splachovali iba tie najdrobnejšie kusy.

5. Kontrola vtokov

100% priechodnosť vtokov a zvodov je kľúčová. Na streche potom nedochádza k hromadeniu alebo čiastočnému zadržiavaniu vody, ktorá môže do nežiaducich miest pretiecť.

6. Kontrola hydroizolácie

Pri hydroizolácii sa zamerajte na jej celistvosť, neporušené povrchy, spoje a lemy.

7. Kontrola náterov a omietok

Vizuálna kontrola náterov, nástrekov aj omietok pomôže odhaliť prípadné závady. Pozornosť venujte zmenám farebnosti, či škvrnám.

8. Kontrola spojov a škár

Spoje a škáry by mali byť celistvé, nepopraskané a inak neporušené. V prípade použitia tmelov by mal byť tmel stále pružný a priliehajúci bez trhlín.

9. Kontrola oplechovania

Pri oplechovaní skontrolujte tesné spoje aj dostatočné pripevnenie.

10. Kontrola nástrešných konštrukcií

Skontrolujte, či voda nemôže preniknúť do strešného súvrstvia a či je nástrešný prvok v dobrom technickom stave.

Menšie opravy asfaltových striech

Strechy z asfaltových pásov

Pokiaľ pri príležitosti údržby asfaltovej strechy potrebujete strechu z asfaltových pásov opraviť, je najspoľahlivejším spôsobom opravy natavenia novej vrstvy asfaltovej lepenky. Pokiaľ nie je na pôvodnej vrstve aplikovaný ochranný, alebo opravný náter, dôjde k priľnutiu novej vrstvy na starú a tiež k zatečeniu asfaltu do neviditeľných škár a prasklín, ktoré zacelia. V prípadoch, keď nie je možné na pás spoľahlivo položiť novú vrstvu, pristúpte k odstráneniu starého asfaltového pásu.

Pri lokálnych aj rozsiahlejších opravách pokladaním novej vrstvy asfaltových pásov zhodnoťte, či strešná konštrukcia znesie zaťaženie ďalšou vrstvou. Pôvodná vrstva krytiny by mala byť „oživená“ penetračným náterom na asfaltové pásy.

Aj v prípade opráv drobných plôch je kľúčové, aby pod žiadnu z vrstiev asfaltovej lepenky nezostala uväznená voda. Tá by časom vytvorila výdute (hrče), vedúce k ďalším nutným opravám.

Strechy z asfaltových šindľov

Oproti asfaltovým pásom sa oprava strešného šindľa sa zaobíde bez natavovania aj bez opravných náterov. Po odstránení poškodeného šindle a vytiahnutí klincov ho vymeníte za nový. Podrobnejšie informácie Vám poskytne technická podpora Bitumat SK.

Plešatenie asfaltových striech

V minulosti pri niektorých výrobkoch dochádzalo v priebehu času k strácaniu minerálneho posypu – „plešateniu“. Renomovaným výrobcom, ako je napr. český výrobca asfaltových pásov Charvát a.s., sa tento defekt nedeje, pretože posyp je v priebehu výroby do asfaltovej hmoty dostatočne zavalcovaný.

Investor by mal pri asfaltových pásoch s posypom venovať pozornosť ich pôvodu a kvalite, aby mal istotu, že sa nestretne s touto nepríjemnosťou.

Údržba asfaltových striech pomocou ochranných náterov

Na ochranné nátery a opravné hmoty dajte pozor (a prečítajte si viac v téme opravná náterová hmota na asfaltové pásy). Sú totiž iba núdzovým riešením. Ich aplikácia spravidla znemožní natavenie ďalšej vrstvy pásov na súčasné pásy.

Pokiaľ už ochranný náter na streche máte, rozsiahlejšiu (alebo generálnu) opravu strechy vo chvíli, keď už natieranie nebude postačovať, budete musieť vykonať mechanickým kotvením asfaltových pásov, alebo odstránením pôvodných (vrátane ich ochranných náterov).

Zlaté pravidlo hovorí „dva krát meraj a raz rež“, a preto, ak si nie ste istí obráťte sa s Vašimi dotazmi na profesionálov. Asfaltové pásy a mnoho ďalších izolačných materiálov môžete nájsť v ponuke BITUMAT SK s.r.o., stabilného distribútora izolácií od roku 2003.

Zdroj: Bitumat SK s.r.o.; Charvát a.s.


Návody

Pozrieť podobné návody

News

Hľadáte spôsob, ako znížiť náklady na energie? Investícia do zateplenia vášho domu môže byť kľúčom k úsporám. Poradíme vám, ako na to.


Newsletter

Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.

Ďakujeme za prihlásenie na odber noviniek.