Takisto ako pri zateplení steny je nevyhnutné aj pre izoláciu sokla vždy použiť technologický postup konkrétneho zatepľovacieho systému.
Príprava podkladu
Rovnako ako pre ETICS musí byť podklad pre soklové izolácie vyzretý, bez prachu, mastnoty, výkvetov, pľuzgierov a odlupujúcich sa miest, biotického napadnutia a aktívnych trhlín. Odporúča sa napríklad umytie tlakovou vodou. Zatepľovací systém nenahrádza hydroizoláciu ani sanačný systém, však napríklad výrazne znižuje množstvo skondenzovanej vlhkosti v konštrukcii. Podklad sa následne pre zvýšenie súdržnosti penetruje na to určeným prípravkom.
Lepenie dosiek
V prípade lepenia na silikátové podklady (tehly, betón a pod.) sa používajú bežné lepidlá pre kontaktné zatepľovacie systémy (ETICS). V miestach obkladov keramickými páskami sa odporúča plochu lepidla zvýšiť zo 40% na 60% povrchu dosky, alebo lepiť celoplošne. V prípade lepenia na asfaltovej hydroizolácii sa používajú PUR peny určené na lepenie tepelných izolácií, alebo bezrozpúšťadlová asfaltová lepidla.
Kotvenie hmoždinkami
Po nalepení ISOVER EPS SOKLOVÁ DOSKA a primeranom zatvrdnutí lepidla sa v nadzemnej časti vykonáva kotvenie hmoždinkami. Soklová časť sa kotví len v miestach, kde hmoždinka nemôže poškodiť hydroizoláciu. Kotví sa v počte cca 4-6 ks / m2. Pri aplikácii sokla s keramickým obkladom sa často používajú výkonné skrutkovacie hmoždinky s oceľovým tŕňom aplikovaným až cez výstužnú sieťovinu podľa konkrétneho technologického postupu.
Lepenie v oblasti suterénu
Lepenie na suterénovej stene sa vykonáva izolačnými doskami STYRODUR 3000 CS, STYRODUR 4000 CS, STYRODUR 5000 CS je dočasné „montážne lepenie“, ktoré dosky podrží na mieste, kým sa nezasype stavebná jama. Tepelnoizolačné dosky musia byť v spodnej časti pevne založené, napr. na základový výstupok. Lepením musí byť zabezpečené, že pri sadaní zásypovej pôdy nevzniknú v izolácii šmykové pnutia. Pre celoplošné lepenie sa používajú napr. lepidlá na báze asfaltu, alebo na asfaltovo-cementovej báze neobsahujúce rozpúšťadlá.
Základná (výstužná) vrstva
Základná vrstva sa v podstate nelíši od zatepľovacieho systému stien. V miestach s vysokou prevádzkou (okolo chodníkov, ihrísk a pod.), s rizikom prerazenia systému je vhodné výstužnú vrstvu zdvojiť, alebo použiť zosilnenú tzv. pancierovú perlinku. Základná vrstva sa zaťahuje min. 300 mm pod úroveň terénu, aby boli izolačné dosky dostatočne chránené proti mechanickému poškodeniu a napr. hlodavcom.
Vykonávanie konečnej povrchovej vrstvy
Pred vykonávaním povrchových vrstiev sa vykoná penetrácia s cieľom zníženia a zjednotenia nasiakavosti podkladu. Ako povrchová úprava sokla sa používajú ušľachtilé soklové omietky z prírodného popr. umelého kameniva. Častou možnosťou sú sokle z keramického obkladu, popr. kameňa. V tomto prípade je nevyhnutné prevedenie tepelno-technického výpočtu, pretože keramický aj kamenný obklad je difúzne uzavretý a v zatepľovacom systéme by tak mohol kondenzovať vysoké množstvo vlhkosti vedúce k poruchám.
Zateplenie sokla a suterénu
Newsletter
Zadajte e-mail a my Vám budeme posielať naše najvýhodnejšie zľavy, akcie a novinky.