Drevodomy potrebujú sadru

Stavba drevených domov je celosvetovo čoraz populárnejšia. Žiaden dobrý drevodom sa ale nezaobíde bez sadrokartónových dosiek.

Rastúca popularita dreva ako stavebného materiálu nie je vôbec prekvapivá. Drevo má výnimočné fyzikálne, estetické, technologické a aj úžitkové vlastnosti. Dýcha, dokáže sa prispôsobiť okolitým podmienkam a reflektovať ich pružnejšie, ako anorganické stavebné materiály. V neposlednom rade patrí stavba drevodomov k tým rýchlejším a ekologickejším.

Samozrejme, pri stavbe drevodomov sa nepoužíva len drevo, ale napríklad aj moderné minerálne izolácie alebo sadrokartónové dosky. Sadra hrá v drevodomoch kritickú rolu a pomáha dopĺňať vlastnosti, ktoré samotnému drevu môžu chýbať.

Sadra to vyrieši

Častým problémom, ktorý môže trápiť stavby z dreva, je vlhkosť. Drevo môžu pri zvýšenej vlhkosti napádať rôzne huby, napríklad drevomorka. Tento problém našťastie pomáhajú riešiť sadrokartónové stavebné dosky RigiStabil. Táto doska má zvýšenú odolnosť voči vlhkosti,  na druhej strane aj voči ohňu. Aby sa zachovali spomínané vlastnoti sadrokartónu, dôležitá je jeho záverečná povrchová úprava, ktorá by mala byť prievzdušná. Ideálnou voľbou sú sadrové stierky a omietky, ktoré vďaka svojej pórovej podstate účinne regulujú vlhkosť vzduchu v interiéri.

Sadrokartónové dosky s touto špeciálnou pridanou hodnotou sa vďaka svojmu jadru vystuženému skleným vláknom a vysokej nárazuvzdornosti hodia nielen do nosných stien v drevodomoch, ale aj na prestavbu bytového jadra, stavbu nových priečok, stien alebo dokonca výťahových šachtových stien. Pridaným bonusom je aj možnosť kotvenia ťažkých predmetov.

Dosky RigiStabil sú navyše dostupné aj s revolučnou technológiou Activ’Air®. Táto technológia pohlcuje formaldehyd z ovzdušia, premieňa ho na neškodnú látku a zabraňuje jej spätnému vylučovaniu. Vďaka tomu dokáže znížiť koncentráciu formaldehydu v interiéri až o 70 %. Activ’Air® je účinný po dobu najmenej 50 rokov a na účinnosti nestráca ani po maľovaní alebo tapetovaní.


ZDROJ PR článok spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.