Zhotovenie samonosnej základovej dosky

1 | Tkaná geotextília Geolon PP
2 | kameň, frakcia 0/63, hrúbka 200 mm
3 | geomreža Gunnex EDILGRID
4 | kameň, frakcia 0/63, hrúbka 200 mm + kameň, frakcia 0/8, hrúbka 50 mm
5 | základová doska – betón triedy min. C 25/30, vystužená kari sieťou 150 × 150 × 8 mm a 100 × 100 × 8 mm s dištančnými pásmi TEBAU
6 | penetračný náter Siplast Primer® Speed SBS
7 | asfaltový hydroizolačný pás Icopal Fundament 4.0 Speed Profile SBS
8 | ochranná fólia hydroizolácie – nopová fólia Gunnex NOPPEX DUO
9 | gabion (spádový maltový klin)
10 | Ytong zakladacia malta, tepelnoizolačná
11 | pórobetónové zakladacie tvárnice YTONG START, hrúbka 375 mm
12 | pórobetónové presné tvárnice YTONG Statik Plus, hrúbka 375 mm + Ytong lepiaca malta
13 | drenáž: drenážna rúra Rehau v štrkovom lôžku obalenom netkanou geotextíliou Gunnex TESSILDRAIN



01. Geotextília a prvá vrstva kameniva
Na upravený terén sa po uložení uzemňovacej pásoviny, vývodov guľatiny na bleskozvod a do rozvodnej skrine uloží geotextília s presahom približne 500 mm (tak, aby vytvárala na okrajoch vaničku), na ktorú sa navezie vrstva drveného kameniva s frakciou 0/63 mm v hrúbke 200 mm, ktorá sa zhutní 250 kg vibračnou doskou.








02. Geomreža a druhá vrstva kameniva
Uloží sa geomreža s presahom približne 500 mm, na ktorú sa navezie druhá vrstva drveného kameniva s frakciou 0/63 mm v hrúbke 200 mm a zhutní sa. Nakoniec sa aplikuje vrstva kameniva (frakcia 0/8 mm) v hrúbke 50 mm. Do hornej vrstvy kameniva sa osadí kanalizačné a vodovodné potrubie, potrubie na prívod vody a chráničky na elektrinu.





03. Osadenie výstuže
Vytýčia sa rohy základovej dosky a vyhotoví sa debnenie. Pod spodnú vrstvu kari siete sa osadia dištančné prvky, aby betón obalil kari sieť z každej strany. Potom sa osadia dištančné pásy (vo vzájomnom rozstupe max. 600 mm), ktoré sa používajú pri viacvrstvovom armovaní základov. V mieste nosných stien sa armovanie zosilní vo vrstve medzi kari sieťou.





04. Betonáž dosky
Pripravená základová doska sa zabetónuje betónom triedy min. C 25/30. Dosku sa odporúča vybetónovať v jednom pracovnom kroku. Betón dopravovaný pumpou z výšky približne 500 mm nad doskou sa hneď rozhŕňa, aby sa nenakopil. Uložený betón sa zhutní pomocou vibrátora a upraví na garantovaný výškový interval (do 10 mm).







POZOR!

Geologický prieskum
Pred zhotovením základovej dosky je potrebné vykonať geologický prieskum a v súlade s geologickými pomermi základovej pôdy navrhnúť vhodný typ základovej dosky.

Trieda betónu a hrúbka dosky
Na zhotovenie základovej dosky sa použil betón triedy C 30/37 s kamenivom s frakciou max. 16 mm. Triedu betónu a hrúbku samotnej základovej dosky navrhne statik na základe informácií uvedených v projektovej dokumentácii (použité stavebné materiály na zhotovenie hrubej stavby – drevodom, murovaná konštrukcia, počet podlaží a pod.). Minimálna trieda betónu na zhotovenie plávajúcej základovej dosky by mala byť C 25/30. Hrúbka plávajúcej dosky by mala byť v rozpätí od 200 do 500 mm.

Siete kari
Na zhotovenie plávajúcej základovej dosky sa použili siete kari so rozličnou veľkosťou ôk. Spodnú vrstvu tvorili siete kari s veľkosťou oka 150 ´ 150 ´ 8 mm, hornú vrstvu siete kari sa rozmerom oka 100 ´ 100 ´ 8 mm. Je potrebné prekladať ich na min. dve oká a zviazať.

Ošetrovanie betónu
Počas prvého týždňa tvrdnutia je potrebné betón ošetrovať vlhčením. Čerstvý betón treba chrániť pred dažďom, vetrom, slnečným žiarením a mrazom PVC fóliou alebo celtovinou.


TEXT + FOTO: spracované v spolupráci s Ing. Martinom Miklášom, firma MM a vydavateľstvom JAGA.
VIZUALIZÁCIA DETAILU: Viktor Mikovčák