Ako na rekonštrukciu kúpeľne

Pri rekonštrukcii kúpeľne postupujte podľa toho, čo všetko chcete ZMENIŤ. Potrebujete miesto na PRÁČKU? Žiadny problém, ale možno bude treba vyhodiť VAŇU a namontovať SPRCHOVACÍ KÚT. A čo s UMÝVADLOM?

NÁVRH
Urobiť v malej kúpeľni miesto na práčku, sušičku, skrinku alebo osadiť väčšiu vaňu nie je také ťažké, ale návrh kúpeľne si treba dobre premyslieť. Pouvažujte, kam pridáte sprchovací kút, ako získate viac svetla, kde bude vyhrievaný sušiak na uteráky... Pre starších ľudí môže byť dôležitá bezbariérová kúpeľňa, hydromasáž alebo perlička. Vo viacčlenných rodinách treba niekedy pridať ďalšie umývadlo alebo druhé WC, bidet či bidetovú sprchu. Extrémisti môžu mať v kúpeľni dokonca parnú saunu.
 
Dajte si poradiť. Vo väčších predajniach s obkladmi, dlažbami a kúpeľňami je k dispozícii architekt, ktorý môže spracovať vaše požiadavky a dá vám vizuálny výstup – obrázok, na ktorom bude nakreslená nová kúpeľňa.
 
UMÝVADLO
Je najdôležitejším predmetom v kúpeľni. Keďže je aj najpoužívanejšie, je praktické, ak je čo najbližšie k vstupným dverám, ale nie v dosahu ich krídla. Štandardná šírka umývadla je 55 – 65 cm. Priestorovo úspornejšie umývadielka majú šírku už od 35 cm, k dispozícii sú aj umývadlá s veľkorysými rozmermi až do 120 cm. Okraje umývadla štandardnej šírky by mali byť od iných predmetov vzdialené 10 – 15 cm. Hĺbka umývadla býva 28 – 50 cm. Pred umývadlom treba ponechať aspoň 65, optimálne 90 cm, aby bol dobrý prístup. Montážna výška umývadla pre človeka s priemernou výškou je 82 – 85 cm. Umývadlo môže byť zavesené na stene alebo upevnené na pulte, prípadne skrinke. Voľme taký systém, ktorému nebude prekážať často striekajúca voda a ktorý sa bude ľahko čistiť. 
Okrem samotnej misy má umývadlo upevňovaciu konštrukciu, odtokový ventil so zápachovou uzávierkou a výtokovú armatúru. Batéria môže byť stojančeková (vsadená do umývadla) alebo stenová (priamo v stene). Stojančeková batéria sa pripája pomocou hadičiek so skrutkami na rohové ventily umiestnené pod umývadlom (na ich úplne presnej polohe nezáleží), nástenná sa osadzuje priamo na rúrky v stene (musia byť umiestnené presne v strede nad budúcim umývadlom). Batérie sú najnamáhanejším prvkom v kúpeľni, vyberme si preto overenú a kvalitnú značku. Batérie môžu byť aj termostatické, treba si však vopred overiť, či sú kompatibilné s naším spôsobom ohrievania vody. Pri plánovaní umývadla nezabudnime na miesto na vešanie uterákov.

POPIS: Postup zabezpečenia ochrany kúpeľne pred nadmernou vlhkosťou (Mapei) 1 – penetračný náter, 2 – hydroizolačná stierka, 3 – gumotextilná páska, 4 – lepiaci tmel, 5 – škárovacia zmes, 6 – silikónový tmel, zdroj: Mapei
 
Montáž závesného WC je čistá a rýchla. Pred stenou sa postaví konštrukcia, na ktorú sa osadia zariaďovacie predmety. Konštrukciu treba opláštiť sadrokartónovými doskami a obložiť keramickými obkladačkami.
 
KÚPEĽŇA 3× INAK
1 MENÍTE LEN POVRCHY
Do tohto sa pustite, ak chcete kúpeľni venovať dva až tri dni. Ponechať pôvodné steny aj dispozíciu a zmeniť len obklady a zariadenie – to je najmenej prácne riešenie, spravidla nevhodné v panelákovom jadre. Pri kúpe bežných materiálov je najlacnejšie. Nemusí však vyhovovať všetkým vašim potrebám. Nezabudnite na hydroizloáciu stien pod obkladom.

2 KÚPEĽŇOVÉ JADRO
V tomto prípade ponecháte pôvodné dispozičné riešenie a zmeníte iba umiestnenie jednotlivých predmetov, čo je ideálne práve pri práci v jadre. Čaká vás výmena pôvodných umakartových stien a všetkých rozvodov, zhotovenie nových omietok a obkladov. Drahšie riešenie, ale pomer ceny a úžitku je najlepší. Vaša kúpeľňa bude jednoducho nová.

3 ZVÄČŠENIE KÚPEĽNE
Umiestniť priečky inde a pridať potrebné zariadenie na vopred naplánované miesta si vyžaduje odborne spracovaný projekt. Zvyčajne na to potrebujete stavebné povolenie alebo ohlásenie stavby. Púšťať sa do týchto prác v panelovom dome je väčšinou zbytočným mrhaním časom a peniazmi. Najčastejšie sa dá malá kúpeľňa rozšíriť smerom do chodby, kuchyne, spálne, prípadne spojiť s WC.
Celý článok si môžete prečítať TU